Tema hemoroidov (kupi) je za večino ljudi neprijetna. Ni razloga za to, saj imamo hemoroide vsi. Opravljajo pomembno funkcijo: Skupaj z mišico zapiralko zapirajo danko, tako da iz nje ne morejo uhajati tekočine ali plini. Toda kaj točno so hemoroidi? Ali se res lahko znebite hemoroidov v treh dneh, kot včasih obljubljajo oglasi? Na ta vprašanja odgovarjamo v naslednjem članku.
Vnaprejšnja opomba: Kot sopomenke za izraz hemoroidi izmenično uporabljamo hemeroidi, hemoroidalne blazinice, žilne blazinice ter razširjene in otekle arterijske krvne žile.
Vzroki za hemoroide
Starost in pretirano napenjanje med iztrebljanjem zaradi zaprtja sta dva od glavnih razlogov za nastanek hemoroidalne bolezni. V naslednjem poglavju si bomo ogledali druge vzroke in dejavnike tveganja za nastanek hemoroidov.
Kako nastanejo hemoroidi?
Kaj povzroča hemoroide? To vprašanje se pogosto zastavlja v zdravniških ordinacijah. Zdravniki govorijo o (patoloških) hemoroidih, ko se razširi žilna blazina v danki, ki je dobro prekrvavljena. Prizadete so le tako imenovane arterijske krvne žile. Zdravniki s tem izrazom označujejo arterije, ki prenašajo kri od srca do vseh delov telesa. Kaj točno povzroča hemoroide? Glavni dejavniki tveganja in vzroki za nastanek hemoroidov so:
- redno dvigovanje ali prenašanje težkih bremen,
- premočno stiskanje med iztrebljanjem, da bi izpraznili črevo,
- pogosta driska, saj zaradi nje mišice zapiralke ne delujejo več 100-odstotno,
- prirojena šibkost žilnih sten. Tveganje za hemoroidalno bolezen se povečuje tudi s starostjo,
- sedeč način življenja,
- pomanjkanje gibanja,
- debelost,
- nezdrava prehrana brez zadostne količine vlaknin,
- Hemoroidi pri ženskah: Pogosto je vzrok nosečnost.
Ali lahko hemoroidi počijo?
Hemoroidi se ne razpočijo kot mehurji po opeklinah. Toda kaj se zgodi, ko te krvne žile popokajo? Ker je sluznica v prizadetem predelu zelo občutljiva, hitro nastanejo majhne raztrganine, iz katerih uhaja kri. Tako nastane veliko takšnih odprtin, kar lahko privede do hude krvavitve.
Hemoroidi in nosečnost
Ženske imajo elastično vezivno tkivo, ki se med nosečnostjo močno raztegne. Zaradi tega se lahko analna žilna blazina poveča. Poleg tega rastoči plod pritiska na notranje organe. Ker je prizadeto predvsem črevesje, zaprtje ni redkost. Zaradi povečanega pritiska med odvajanjem blata se arterijske krvne žile v anusu napihnejo.
Hemoroidi po porodu
Povezani so tudi hemoroidi in porod. Natančneje, hemoroidi se pogosto pojavijo po porodu. Po znanstvenih študijah jih osem tednov po porodu še vedno trpi skoraj vsaka tretja ženska. Po šestih mesecih se 13 odstotkov mater pritožuje zaradi hemoroidov.
Notranji hemoroidi
Ko zdravnik govori o hemoroidalni bolezni, ima v mislih notranje hemoroide. Notranje hemoroide zato imenujemo pravi hemoroidi. Notranji hemoroidi so za bolnika nevidni in jih lahko diagnosticira le zdravnik. Če je pritisk pri stiskanju prevelik, se pojavijo od znotraj navzven.
Zunanji hemoroidi
Zunanji hemoroidi se imenujejo lažni hemoroidi. To je zato, ker ne gre za izbočene arterije, temveč za tromboze (krvne strdke) v žilah sfinktra.
Ker hemeroidi izstopajo iz anusa na zunanji strani, jih bolniki včasih zamenjajo z notranjimi hemeroidi.
Zunanji hemoroidi: Kaj pomaga takoj? Za zdravljenje zunanjih hemoroidov ali hemoroidov na zunanji strani zadnjika se uporabljajo enake metode kot za prave hemoroide.
Podrobneje smo jih opisali v poglavjih "Zdravljenje hemoroidov" in "Hemoroidna domača zdravila".
Kako so videti hemoroidi?
Prizadeti so sprva negotovi in se sprašujejo, kako so videti hemoroidi. Kako so videti hemoroidi na prvi pogled? Odgovor je preprost: pravih hemoroidov sprva ni mogoče niti videti niti občutiti s prstom.
Prepoznavanje hemoroidov
Zdravnik med pregledom prepozna hemoroidalno bolezen po majhnih izboklinah. Sprva ljudje z boleznijo nimajo nobenih simptomov. Kako prepoznamo hemoroide oziroma kako prepoznamo hemoroide? Večina bolnikov nima nobenih simptomov, vendar opazijo, da je z njihovim anusom nekaj narobe. V poznejših fazah se krvne žile izbočijo navzven in jih lahko občutimo kot oteklino.
Stopnje hemoroidov
Obseg simptomov je odvisen od stopnje napredovanja bolezni. Zato zdravniki bolezen delijo na štiri stopnje hemoroidov.
- Hemoroidi 1. stopnje
- Hemeroidi 2. stopnje
- hemoroidi stopnje 3
- Hemoroidi 4 stopnje
V nadaljevanju si podrobneje oglejmo vsako od stopenj hemoroidov.
Hemoroidi prve stopnje
Kaj pomeni hemoroidalna bolezen stopnje 1? Sprva je bolezen pogosto neopažena. Hemoroidov 1. stopnje od zunaj ni mogoče ne videti ne čutiti. Povečane žilne blazinice lahko odkrije le zdravnik med proktoskopijo. Zdravniki izraz proktoskopija uporabljajo za opis kolonoskopije analnega kanala s hemoroidi.
Hemoroidi prve stopnje običajno ne povzročajo nobenih simptomov. Le rahli sledovi krvi na toaletnem papirju kažejo na to, da so se arterijske krvne žile ob sfinktru spremenile. Nekateri ljudje se pritožujejo zaradi občutka tujega telesa v predelu anusa.
Hemoroidi 2. stopnje
Za hemoroide 2. stopnje je značilno, da lahko povečano žilno blazinico otipamo s prsti. Hemoroidi izstopijo iz anusa, ko bolnik med odvajanjem blata močno pritisne, in nato zdrsnejo nazaj v danko. Tesnjenje sfinktra je vedno bolj moteno in črevesna tekočina vedno znova izteka. V pregibu zadnjika nastane vlažno okolje, ki je ugodno za kolonizacijo bakterij in drugih mikroorganizmov.
Hemeroidna bolezen druge stopnje lahko povzroči naslednje težave:
Vnetje
Krvavitev
[srbenje]()
pekoč
Bolečina med odvajanjem blata
Plakajoči ekcem
Izločanje sluzi iz anusa
občutek, da se črevo ne more popolnoma izprazniti
Hemoroidi 3. stopnje
Hemoroidi stopnje 3 že dosežejo precejšnjo velikost. Zato se vnetje in drugi simptomi hemoroidov stopnje 2 še naprej povečujejo. Ne le med odvajanjem blata, temveč tudi med telesnim naporom hemoroidi zdrsnejo iz analnega kanala in jih je mogoče čutiti. V nasprotju s stadijem 2 se ne umaknejo več sami. Vendar lahko razširjene krvne žile s prsti potisnete nazaj v anus.
Hemoroidi četrte stopnje
V nasprotju z drugimi stopnjami resnosti pri hemoroidu 4. stopnje žilnih blazinic ni več mogoče potisniti nazaj v anus. Bolniki pogosto težko nadzorujejo gibanje črevesja in prihaja do nehotenega odvajanja blata. Poleg tega se poveča bolečina. Ker hemoroidi 4. stopnje trajno štrlijo iz analnega kanala, zdravniki to imenujejo prolaps anusa[(analni prolaps)](). Na tej stopnji so hemoroidi lahko nevarni. Na splošno so hemoroidi nevarni, če se ne zdravijo.
Simptomi hemoroidov
Nekatere simptome hemoroidov smo že omenili. V nadaljevanju si bomo ogledali najpogostejše simptome hemoroidov. Najprej pojasnilo: simptomi hemoroidov pri ženski in simptomi hemoroidov pri moškem se ne razlikujejo veliko. Edina resnična razlika so hemoroidi med nosečnostjo, hemoroidi med dojenjem in nato, ko se hemoroidi pojavijo po porodu.
Znaki hemoroidov
Kateri so značilni znaki hemoroidov? To vprašanje je pomembno, da bi lahko pravilno razvrstili pritožbe. V zgodnjih fazah znaki hemoroidov niso jasni in so pogosto komaj opazni. Zato jih morate dobro poznati. V nadaljevanju opisujemo pet najpomembnejših znakov hemoroidov.
Hemoroidi krvavijo
Prvi znak hemoroidov je kri na toaletnem papirju. Mnogi bolniki so zaskrbljeni, saj se kri v blatu ne pojavlja le pri hemoroidih. Tudi rakava obolenja se kažejo v obliki krvavitev. Tako se lahko namesto hemoroidov pojavi rak črevesja ali želodca. Vendar obstaja pomembna razlika med krvjo v blatu pri hemoroidih in raku: ker so krvaveči hemoroidi v analnem predelu, je kri živo rdeče barve. Videti je popolnoma enako kot pri poškodbi kože.
Pri raku prebavil se kri pomeša z blatom. Zato je blato temno rjave do črne barve. V primeru hemoroidov se kri nahaja med danko in mišico zapiralko. Kri je le na zunanji strani blata in zadnjika. Kako dolgo krvavijo hemoroidi? Krvavitev iz hemoroidov je običajno šibka in se po kratkem času ustavi. Če gre za močno krvavitev, ki traja več tednov ali mesecev, obstaja tveganje za anemijo in pomanjkanje železa.
Hemoroidi srbijo
Srbeči hemoroidi so nadležni in vas mikajo, da bi se ves čas praskali po zadnjici. Zakaj hemeroidi pravzaprav srbijo? Srbenje hemoroidov je povezano z vnetjem. Ko se arterijske krvne žile ob zadnjični odprtini iz notranjosti izbočijo navzven, se lahko zlahka vnamejo. Ena od posledic je srbenje. Ljudje, ki imajo veliko dlak v analnem predelu ali ki se veliko potijo, še posebej pogosto trpijo zaradi analnega srbenja. Srbenje se pogosto pojavi, ko dolgo sedite.
Običajno srbi zunanje ali notranje. Včasih se pojavi oboje hkrati, kar močno obremenjuje vsakdanje delovno življenje. Srbenje hemoroidov se lahko poveča po iztrebljanju. Zakaj hemoroidi ponoči tako močno srbijo, da obolele prikrajšajo za spanec? Ponoči ležite v postelji in se sproščate, da si vaše telo opomore od stresov in napetosti vsakdanjega življenja. Ker jih ne motijo zunanji vplivi, se mnogi ljudje počutijo bolj v sebi. Hemoroidi ponoči ne srbijo bolj kot podnevi, vendar jim posvečate več pozornosti.
Pekoči hemoroidi
Nekateri hemoroidi po defekaciji pekoči. Zdravniki od svojih bolnikov pogosto slišijo živahne opise, kot je "moji hemoroidi gorijo kot ogenj". Poleg srbenja lahko pekočost hemoroidov znatno zmanjša kakovost življenja. Zakaj hemoroidi sploh pekoči? Razlog je enak kot pri srbenju, in sicer vnetje hemoroidalne blazinice. Pekoči hemoroidi: Kaj storiti? Za lajšanje simptomov obstajajo dobro prenašljivi pripravki v obliki svečk, mazil in krem ter različna domača zdravila. Podrobno so razloženi v poglavjih "Zdravljenje hemoroidov" in "Hemoroidna domača zdravila".
Hemoroidi: Izločki sluzi iz črevesja
Včasih ljudje s hemoroidalno boleznijo najdejo sluz v spodnjem perilu, ko se slečejo. Od kod prihaja ta sluz? Prihaja iz črevesja. Povečani hemoroidi lahko blokirajo zapiralko in omogočajo izločanje tekočine in blata iz danke. Slikovito rečeno, otečena žilna blazinica postavi nogo v razpoko vrat, tako da vrat ni več mogoče zapreti. Kot pove že ime, naša črevesna sluznica proizvaja sluzni izloček, ki zagotavlja, da lahko blato zdrsne. Hemoroidna sluz: Kakšne barve je? Izloček lahko dobi različne odtenke, od bele do rumene in rdečkasto rjave barve.
Hemoroidi lahko povzročajo bolečine
Poleg srbenja in pekoče bolečine se pogosto pojavijo tudi boleči hemoroidi. Bolečine pri hemoroidih se pojavljajo predvsem med odvajanjem blata in po njem. Hemeroidne bolečine med sedenjem so posledica pritiska zgornjega dela telesa na zadnjico. Še posebej močno jo občutimo na trdih površinah. O bolečih hemoroidih se na začetku poroča le občasno. V poznejših fazah se huda bolečina zaradi hemoroidov pojavlja trajno, in sicer v obliki ščemenja ali stiskanja.
Hemoroidi zaradi diareje
S tem sta povezana tudi driska in hemoroidi. Seveda pa hemoroidi ne nastanejo samodejno po vsaki driski. Vendar pa so tisti, ki trpijo zaradi pogoste driske, nagnjeni k hemeroidni bolezni. Zakaj je tako? V našem črevesju živi približno 100 bilijonov bakterij, glivic in drugih mikroorganizmov, imenovanih mikrobiom ali črevesna flora. Povedano naravnost, naše lastne celice so očitno številčnejše od črevesnih prebivalcev.
Pomemben dejavnik za zdravje posameznika je medsebojna interakcija črevesnih bakterij. Med diarejo se del življenjsko pomembne črevesne flore odplakne iz telesa. Njihovo mesto pogosto zasedejo tako imenovane gnilobne bakterije, kar lahko povzroči vnetne reakcije. Vnetje v danki spodbuja povečanje hemoroidalne blazinice.
Obstaja še en razlog za nastanek hemoroidov zaradi driske. Kadar stalna driska preprečuje prehod trdega blata skozi danko, je občutljiv sistem zapiranja v zadnjični odprtini moten. Mišica sfinktra se zaradi pomanjkanja gibanja med iztrebljanjem sprosti in popusti. Da bi nadomestili ta učinek, se žilna blazina v danki razširi.
Ali so hemoroidi nalezljivi?
Nekateri bolniki se sprašujejo, ali so hemoroidi lahko nalezljivi. Ker kri in črevesna tekočina iztekata ven, se bojijo, da bi se lahko na ta način prenesli. Ali je ta skrb upravičena? Hemeroidna bolezen načeloma ni nalezljiva. Dejavnike tveganja in vzroke, ki vodijo do povečane žilne blazinice, smo opisali v poglavjih "Kako nastanejo hemoroidi" in "Hemoroidi in nosečnost". Tveganje za okužbo med različnimi ljudmi ne spada v to področje.
Hemoroidi domače sredstvo
Na spletu je veliko nasvetov o domačih sredstvih za hemoroide. Ti vključujejo:
- Hemoroidi domače zdravilo med
- Hemoroidi domače zdravilo banana
- Hemoroidi domače sredstvo jabolčni kis
- Hemoroidi domače zdravilo kokosovo olje
Ali lahko domača zdravila dejansko zmanjšajo velikost hemoroidov ali pa popolnoma izginejo? V tem poglavju si bomo podrobneje ogledali glavna domača zdravila za hemoroide in razpravljali o njihovi učinkovitosti.
Hemoroidi v kopeli Sitz
Nekateri bolniki prisegajo na sedeče kopeli, ki izboljšajo simptome hemoroidov. Kot pove že ime, so med sedečo kopeljo za hemoroide v vodi le spodnji del telesa in noge. Prsni koš in roke ostanejo zunaj vode. Kopalna kad je primerna za sedečo kopel za hemoroide, če je le delno napolnjena z vodo. Če želite, da je to lažje, lahko kupite posebno sedežno kopel.
Za sedečo kopel izberite temperaturo 37 stopinj (telesna temperatura) in ostanite v kadi od 10 do 15 minut. Pri naraščajoči sitz kopeli se temperatura postopoma dvigne na 40 stopinj z večkratnim dodajanjem vroče vode. Čas uporabe je prav tako od 10 do 15 minut. Za sedečo kopel se uporablja čista voda ali pa se ji doda zdravilo rastlinskega izvora.
Pogosto se uporabljajo:
arnika
čarovnica ([Hamamelis)]()
kamilica
olje čajevca
hrastovo lubje
Sitz kopeli imajo prijetno sproščujoč učinek. Ali učinkujejo tudi na hemoroide, še ni dokazano. Sitz kopel s senenim cvetjem ni primerna za hemoroide.
Hemoroidi supozitorij
Za lajšanje tipičnih simptomov, kot so srbenje, pekoč občutek in izcedek v zgodnjih fazah, mnogi bolniki uporabljajo svečke proti hemoroidom. Delujejo protivnetno, izsušujoče in protibolečinsko. Pogosto vsebujejo tudi snovi, ki razkužijo razširjeno žilno blazinico in povzročijo, da se krvne žile skrčijo.
V lekarnah prodajajo svečke za hemoroide s kortizonom in protibolečinskim lidokainom. Ali lahko čepki zmanjšajo hemoroide? Svečke le lajšajo simptome. Sami čepki ne bodo ozdravili hemoroidov. Najbolje je, da svečke za hemoroide uporabljate po odvajanju blata in pred spanjem.
Svečke ne smete vstaviti pregloboko. Dovolj je, če v anus vstopi prvi ali drugi členek prsta. Svečnik se zaradi telesne toplote počasi raztaplja in nenehno sprošča učinkovine v obolelo žilno blazinico. Za lažje vstavljanje čepka ni priporočljivo uporabljati lubrikanta ali kreme. To lahko povzroči spremenjeno sproščanje sestavin.
Ali olje čajevca krči hemoroide?
Olje čajevca se pogosto uporablja pri vnetnih boleznih. Nič čudnega, da je to domače zdravilo zelo priljubljeno. Olje vsebuje številne raztopljene snovi, ki delujejo razkuževalno in protivnetno. Ali lahko olje čajevca dejansko zmanjša hemoroide? Vse sestavine delujejo izključno proti simptomom.
Zato je treba olje čajevca za hemoroide uporabljati le za podporo in lajšanje simptomov. Na spletu obstajajo poročila uporabnikov, ki imajo z njim pozitivne izkušnje. Nikakor ne smete uporabljati nerazredčenega olja čajevca, saj na občutljivih mestih, kot je anus, neprijetno peče. Če želite olje čajevca uporabiti pri hemoroidih, je najbolje ravnati na naslednji način:
- Nekaj kapljic olja čajevca kanite v kozarec vode in premešajte z žlico.
- Nato tej mešanici dodajte obkladek.
- Mokro oblogo 20 do 30 minut polagajte na anus.
Namesto obkladka lahko z oljem čajevca izvajate sedeče kopeli.
Potisnite nazaj hemoroide
Kot je pojasnjeno zgoraj, se pod določenimi pogoji hemoroidi 2., 3. in 4. stopnje pojavijo iz analnega kanala in jih je mogoče otipati v anusu. Samo povečane krvne žile stopnje 2 samodejno zdrsnejo nazaj v danko. Pri stopnji 3 lahko hemoroide sami potisnemo nazaj. Nabrekle krvne žile 4. stopnje ostanejo trajno zunaj analnega kanala in jih s prstom ni več mogoče potisniti nazaj.
Kako pa hemoroide potisnete nazaj? Bombažni robček ali čisto flanelo držite pod pipo, dokler ni popolnoma mokra z vodo. Namesto vode lahko v robček zavijete tudi ledene kocke. Nato krpo položite na analni predel in jo nežno pritisnite s prsti ene roke. Na enak način lahko hemoroide potisnete nazaj tudi po porodu.
Masaža hemoroidov
Namesto zgornje metode potiskanja nazaj lahko hemoroide nežno masirate. Če začutimo hemoroid, ki je izstopil, je najbolje ravnati na naslednji način: Roke umijemo z vodo iz pipe in jih ne osušimo. Nato s podaljšanim kazalcem, sredincem in prstancem ene roke nežno masiramo analni predel, pri tem pa sproščamo mišico sfinktra. Po kratkem času se hemoroidi umaknejo in jih ni več čutiti. Če se to zgodi, ga ponovno masirajte.
Prehrana pri hemoroidih
Hitra hrana in druga predelana hrana, ki jo prepoznamo po številkah E na embalaži, spodbuja naselitev patogenih bakterij v črevesju. Kot je že bilo pojasnjeno v poglavju "Hemoroidi zaradi driske", to povečuje tveganje za vnetne bolezni, kot je hemoroidalna bolezen. Kakšna je prava dieta za hemoroide? Vodilo je prehrana, bogata z vlakninami. Namesto kruha in testenin iz bele moke je bolje uživati polnozrnate izdelke.
Na jedilniku morajo biti tudi sveže sadje, zelenjava in stročnice. Vendar bodite previdni: če nenadoma preidete s prehrane z malo vlakninami na prehrano z veliko vlakninami, lahko pride do črevesnih težav. Če želite s prehrano preprečiti hemoroide in njihov razvoj, ne smete pozabiti na prebiotike. Prebiotiki so fermentirana živila, ki zagotavljajo, da se v našem črevesju razmnožujejo zdravju koristne bakterije.
Mednje spadajo:
kislo zelje
Kefir
Kombuča
Miso
Naravni jogurt
Pinjenec
Jabolčni kis
Pomembno je tudi, da pri hemoroidih pijete dovolj tekočine in poskrbite za ustrezno telesno aktivnost. Dva do 2,5 litra vode in nesladkanega čaja sta obvezna.
Samostojno odstranjevanje hemoroidov
Hemoroide lahko odstrani le zdravnik. Z omenjenimi domačimi sredstvi lahko zmanjšate svoje nelagodje in tako povečate kakovost življenja. V naslednjem poglavju bomo razpravljali o tem, kako je mogoče odstraniti hemoroide.
Hemoroidi, kateri zdravnik pomaga?
Eden prvih kontaktov pri boleznih, kot so hemoroidi, je družinski zdravnik. Kateri zdravnik je specialist za hemoroide? Proktolog je strokovnjak za bolezni danke in hemoroide. Obiščete lahko tudi specialista za bolezni prebavil (gastroenterologa). Gastroenterolog ni zdravnik specialist za hemoroide. Kljub temu je seznanjen z boleznimi danke.
Zdravljenje hemoroidov
Če kljub zdravljenju hemoroidov z domačim zdravilom ali drugimi ukrepi ni uspeha, se posvetujte z zdravnikom. Le zdravnik lahko postavi pravo diagnozo in z ustreznim zdravljenjem trajno odpravi hemoroide.
Hemoroidi - kaj pomaga takoj?
Simptomi hemoroidalne bolezni so lahko zelo neprijetni. Toda kaj pomaga proti hemoroidom, in to kar najhitreje? V zgodnjih fazah bolezni morate hemoroide hladiti. Najbolje je, da vzamete krpo s hladno vodo ali v krpo položite ledene kocke in jo položite na anus. Pod nobenim pogojem si na anus ne smete položiti toplotne blazinice. Vročina namreč spodbuja akutno vnetje.
Zdravilo proti hemoroidom
V lekarnah so na voljo različna zdravila za hemoroide, ki olajšajo simptome. Med njimi so zdravila, kreme, mazila in blazine.
Zdravilo za hemoroide
Komercialno dostopna zdravila za hemoroide ne odpravljajo vzrokov bolezni. Na voljo so z različnimi učinkovinami na recept ali brez recepta. Če je glavna skrb zdravljenje bolečine, lahko pride v poštev zdravilo z lokalnim anestetikom (lidokain, cinchokain) ali kortizonom.
Krema za hemoroide
Prizadeti pogosto uporabljajo kremo proti hemoroidom s cinkom, aloe vero ali [čarovniško lešnikovo\] \(/čarančevec/). Aktivne sestavine se dobro prenašajo in lahko izboljšajo simptome v zgodnjih fazah bolezni. Če želite hemoroide zdraviti s kremo, ne potrebujete recepta. Primerna krema za hemoroide je na voljo v lekarnah in drogerijah.
Mazilo za hemoroide
Namesto kreme lahko uporabite mazilo proti hemoroidom. Katero je najboljše mazilo proti hemoroidom? Hametumovo mazilo proti hemoroidom in Rossmannovo mazilo proti hemoroidom (SOS mazilo proti hemoroidom) sta dva izdelka, ki sta se izkazala za učinkovita. Oba izdelka se s pomočjo aplikatorja vstavita v anus. Mazilo je učinkovito pri blagih simptomih hemoroidalne bolezni, hkrati pa razkužuje in pomirja razdraženo črevesno sluznico.
Če želite hemoroide zdraviti z mazilom, je primerna tudi kombinacija mazila za hemoroide in svečk. Čez dan se mazilo nanese po odvajanju blata. Zvečer, pred spanjem, pa s čepkom zagotovimo, da sestavine delujejo vso noč.
Vzglavnik za hemoroide
Hemoroidna blazina iz lekarne ali specializirane trgovine zmanjša pritisk na analni predel in zmanjša bolečino. To omogoča daljše sedenje v službi in doma, ne da bi morali vedno znova vstajati. Večina blazin je vrsta sedežnega obroča, ki ima na notranji strani vdolbino. Obstajajo tudi ortopedske sedežne blazine, ki imajo posebno obliko. Izdelajte svojo blazino za hemoroide: Ali je to mogoče? Z nekaj spretnosti lahko sedežno blazino izdelate sami. To nima smisla, saj so hemoroidne blazine podjetja dm ali Rossmann cenovno dostopne vsakomur.
Kaj storiti glede hemoroidov
Številni bolniki se sprašujejo: Kaj storiti s hemoroidi? Razen v prvi fazi hemoroidi ne izginejo sami od sebe. Da bi se trajno znebili nadležnih žil, jih mora odstraniti zdravnik. To lahko stori s turniketom (ligacija z gumijastim trakom), skleroterapijo ali kirurškim posegom. Kateri postopek bo uporabljen, je odvisno od stopnje hemoroidalne bolezni.
Hemoroidi gumijasti trak ligacija
Hemoroide 1. do 3. stopnje je mogoče odstraniti s podvezovanjem z gumijastim trakom. Postopek se opravi ambulantno in brez anestezije. Ker so hemoroidi med podvezovanjem z gumijastim trakom privezani, se zdravljeno tkivo skrči in odmre. Kakšne izkušnje so imeli bolniki s podvezovanjem hemoroidov z gumijastim trakom? Občasno se po posegu pojavita rahla krvavitev in bolečina.
Pri nekaterih ljudeh žilne blazinice po kratkem času ponovno otečejo. Zdravniki nato svetujejo še eno podvezovanje z gumijastim trakom, skleroterapijo ali operacijo. Poskus, da bi sami opravili podvezovanje hemoroidov z gumico, ni dobra zamisel. Postopek sodi v roke zdravnika, saj mora biti izveden strokovno.
Sklerozirajoči hemoroidi
Skleroterapija hemoroidov 1. in 2. stopnje je neboleča metoda zdravljenja, ki se izvaja ambulantno v ordinaciji. Zdravnik v povečane hemoroidalne blazinice vbrizga sklerotizirajoče sredstvo s pomočjo rektalnega zrcala, ki ga vstavi v anus. To povzroči vnetje sten krvnih žil, tako da se zdravljene krvne blazinice zlepijo. Tkivo nato odmre in nabrekle žilne blazinice se zmanjšajo.
Sklerozirajoči hemoroidi: kakšni so učinki po zdravljenju? Stranski učinki se pojavijo le redko. Včasih se pojavijo rahla bolečina, krvavitev ali občutek pritiska in tujkov. Če zdravnik pri sklerozaciji hemoroidov pri moških pomotoma vbrizga v semenske mešičke ali prostato, je to zelo boleče. Uspešnost postopka je med 10 in 46 odstotki. Pri mnogih ljudeh se hemoroidi po dveh do treh letih ponovno povečajo.
Kirurgija hemoroidov
Pri napredovali hemoroidalni bolezni 3. in 4. stopnje s hudimi simptomi je možna operacija hemoroidov. Za kirurški poseg so na voljo različne metode. Operacija poteka v splošni ali delni anesteziji, potrebno pa je tudi bivanje v bolnišnici. V večini primerov se z laserjem, skalpelom ali škarjami odstranijo otečene žilne blazinice in nato zašijejo.
Kako dolgo traja operacija hemoroidov? Odvisno od uporabljenega postopka operacija traja od deset minut do ene ure. Kakšne so izkušnje z operacijo hemoroidov? Zapleti pogosto vključujejo krvavitve, bolečine in težave pri uriniranju. Pri treh do devetih odstotkih operiranih se arterijske krvne žile v enem letu ponovno povečajo.