Kokcigealna fistula, medicinsko imenovana pilonidalni sinus, je bolezen kože na spodnjem delu zadnjice. V fisuri nastanejo kanali, skozi katere izloček odteka iz žarišča vnetja na površino kože.
Simptomi kokcigealne fistule
Akutna kokcigealna fistula se pogosto pokaže z jasnimi simptomi.
- Bolečina in oteklina predvsem v razkoraku zadnjice
- močno srbenje na prizadetem območju
- bolečina med naporom, kot sta sedenje in ležanje
- izločanje krvi, gnoja ali izločkov iz rane
Pri kronični fistuli v petnici je bolečina pogosto manjša. Po drugi strani pa je izločanje v tem primeru pogosto povečano.
Vzroki za kokcigealno fistulo
Vzrok za nastanek petnice je zlomljena dlaka pod kožo. Dlake se zaradi bodic zajedajo v kožo, zlasti pri sedenju in premikanju. To draži kožo, ki se na tujke odzove z vnetjem. To območje se obda z brazgotinskim tkivom in nastane cista. Če se cista vname, se lahko v tkivu razvijejo kanali v obliki fistule. Iz kanalov v fistuli izteka gnojna tekočina iz rane.
Zdravljenje kokcigealne fistule
Za zdravljenje akutne petnice je potrebna operacija. Asimptomatskih kokcigealnih fistul, ki ne povzročajo nobenih simptomov, ni treba preventivno zdraviti.
Katere metode se uporabljajo za operacijo petnice?
Za operacijo petnice se uporabljajo različne metode. Klasične radikalne operacije vključujejo odstranitev petnice z zaprtjem odprte rane. Različica tega postopka je stransko zapiranje rane s premikanjem lopatic. S tem se rana odmakne od kritične glutealne razpoke. Na odprtem kožnem področju se lahko rana zaceli hitreje in brez zapletov kot v ozki glutealni razpoki. Novi minimalno intenzivni kirurški postopki imajo pogosto prednost krajšega časa celjenja. Uporabljajo se:
- Laserski postopek FiLaC: kanali fistule se uničijo z energijo laserja.
- operacija pitpicking: kanali fistule, t. i. pits, se odstranijo mikrokirurško.
Katera domača sredstva pomagajo pri kokcigealni fistuli?
Pri negi petnice po operaciji lahko domača sredstva vplivajo na celjenje rane in zaviranje okužb. Posebej velja omeniti manuka med iz lekarne, saj zelo uspešno preprečuje okužbo rane v zgodnji fazi celjenja rane. Med iz manuke lahko uporabljate lokalno kot obkladek ali kot mazilo. V poznejših fazah lahko sedalne kopeli in obkladki s [čarovničevo kadjo]() in kamilico pospešijo celjenje rane in zmanjšajo vnetje.