Vaginalna mikoza je v naši družbi tabu tema. Zato obstaja veliko mitov o okužbi in bolezni. Vendar so bolezni občutljivih zunanjih spolovil in sluznice nožnice zelo pogoste. Z ustreznim zdravljenjem lahko vaginalno mikozo zdravimo hitro in uspešno.
Vaginalna mikoza
Vaginalna mikoza, imenovana tudi vaginalna mikoza, je pogosto povezana z nečistimi stranišči in pomanjkanjem osebne higiene. Včasih jo laiki obravnavajo tudi kot venerično bolezen. Ti miti so napačni in zaradi njih se ženske z vaginalno glivično okužbo sramujejo. Glivice se v nožnici številnih žensk naselijo neopazno, določena stanja pa sprožijo prekomerno okužbo.
Kaj je vaginalna mikoza?
Na človeški koži in sluznici je veliko glivic. Pri zdravem človeku so glivice in mikroorganizmi v ravnovesju, tako da ne prihaja do neželenega širjenja. V sluznici nožnice nizka vrednost pH omejuje širjenje glivic kvasovk. Sprememba v vaginalnem okolju lahko sproži prekomerno naselitev glivic kvasovk, kot je Candida albicans.
Koga lahko prizadene vaginalna mikoza?
Načeloma lahko ljudje zbolijo za vaginalno mikozo pri katerikoli starosti. Prednostno so prizadete ženske v rodni dobi. Vendar lahko vaginalna mikoza prizadene tudi dojenčke, otroke in ženske po menopavzi.
Kako pogosto se pojavi vaginalna mikoza?
Natančni podatki o pogostosti vaginalnih glivic niso znani. Ocenjuje se, da približno 70 % žensk vsaj enkrat v življenju trpi zaradi glivične okužbe nožnice. To pomeni, da obstaja jasna nevarnost, da ženske zbolijo za vaginalno glivico.
Ali je vaginalna mikoza nalezljiva za moške?
Načeloma vaginalna mikoza ni venerična bolezen. Vendar so bakterije kandide zelo nalezljive. Zato je povsem mogoče, da se glivice po spolnem odnosu naselijo v človekovem spolovilu.
Simptomi vaginalne mikoze
Za vaginalno mikozo je značilno predvsem močno srbenje na območju nožnice in sramnih ustnic.
Kateri so značilni simptomi vaginalne mikoze?
Vaginalna mikoza ima običajno zelo značilne simptome. Vendar ni nujno, da so vsi simptomi opazni hkrati. Glavni simptomi so:
- Močno [srbenje]()
- Bolečina pri uriniranju
- bel, drobljiv izcedek
- sivkasto bele obloge na nožnici
- Ali lahko vaginalna trohnoba povzroči kri v izcedku?
Na splošno krvavitev ni tipičen simptom vaginalne trohnobe. Vendar pa gliva napade in vname kožo v predelu nožnice. Zaradi tega lahko mehanski pritisk s toaletnim papirjem ali brisačo povzroči rahle poškodbe. Posledica je lahko rahlo rjavkast izcedek. Če se v izcedku zaradi vaginalne mikoze pojavi kri, je priporočljiv obisk pri zdravniku.
Kateri so znaki vaginalne gnilobe pri otrocih?
Pri deklicah so vaginalni mlečniki povezani z znaki, ki so podobni tistim pri odraslih ženskah. Vendar pa otroci še nimajo izcedka, ki bi lahko pomagal pri diagnozi. Zato morate biti pozorni na naslednje simptome:
- hudo srbenje in pekoč občutek
- oteklina in rdečica okoli nožnice
- Vnetje kože na področju spolovil
- Bolečina pri uriniranju
Kakšna je razlika med vaginalno mikozo in bakterijsko okužbo?
Simptomi vaginalnih glivic in bakterijske vaginoze so zelo podobni. Ribji vonj izcedka in pomanjkanje rdečine kažeta na bakterijsko okužbo.
Kako se lahko prepričam, ali gre za vaginalno glivično ali bakterijsko okužbo?
Tako kot se pri ginekologu opravi test za vaginalno mikozo, ga lahko opravite tudi doma. Postopek za odvzem brisa je prav tako preprost. Z 90-odstotno natančnostjo so testi za vaginalno mikozo za domačo uporabo zelo zanesljivi. Ti testi so na voljo v lekarnah in drogerijah.
Vzroki vaginalne mikoze
Pod različnimi pogoji se ravnovesje v nožnici poruši. To ima lahko različne fizične in tudi psihološke vzroke.
Kaj povzroča vaginalno mikozo?
Vaginalna mikoza je pogosto simptom drugih vzrokov, kot so:
- hormonske spremembe
- [suhost nožnice]()
- bolezni, kot sta sladkorna bolezen ali aids
- zdravila, ki zavirajo imunski sistem
- pretirana higiena
- nezaščiteni spolni odnosi
Kakšen vpliv imajo hormoni na vaginalno mikozo?
Vaginalno mikozo lahko sprožijo hormonske spremembe. Če telo proizvaja več estrogena, se poveča tvorba glikogena (sladkorja). To je najboljše gojišče za glive kvasovke, kot je Candida albicans. Raven estrogena se pri ženskah v življenju vedno znova spreminja. Močne, naravne spremembe so samoumevne:
- Med nosečnostjo
- z jemanjem tabletk
- med puberteto
- v menopavzi
- tik pred porodom
Katera zdravila spodbujajo vaginalno mikozo?
Zlasti zdravila, ki oslabijo imunski sistem, sprožijo vaginalno mikozo. Mednje spadajo:
- Antibiotiki
- antirevmatična zdravila
- Imunosupresivi, kot je kortizon
- kemoterapevtiki
Zakaj antibiotiki povzročajo vaginalno mrzlico?
Vaginalne glivice ob jemanju antibiotikov niso redke. Zdravila se borijo proti bakterijam v telesu. Vendar številni antibiotiki ne delujejo le proti patogenim organizmom, temveč proti bakterijam na splošno. Tako uničijo tudi zaščitne mlečnokislinske bakterije v sluznici nožnice. To spremeni okolje nožnice in glivice kvasovk se lahko zelo dobro razmnožujejo. Zato so vaginalne glivice pogost stranski učinek antibiotikov.
Kateri so vzroki za ponavljajočo se vaginalno mikozo?
Po zdravljenju vaginalne mikoze je gliva izginila. Kljub temu ni vedno zagotovljeno, da je vaginalna flora ponovno nedotaknjena. Poleg tega lahko nezaščiteni spolni odnosi povzročijo novo okužbo. Tudi hud stres ali bolezen lahko povečata dovzetnost za vaginalno mikozo.
Kakšen je vpliv stresa kot vzroka za vaginalno mikozo?
Če je vaginalna flora nedotaknjena, se glivice kvasovk razmnožujejo le v omejenem obsegu. Psihološke težave, kot je stres, oslabijo imunski sistem. Zaradi tega se mikrobi in glivice lažje razmnožujejo in povzročajo bolezni, kot so vaginalne glivice. Psihološke težave, ki lahko vplivajo na zdravje, so:
- posebni stresi na delovnem mestu, vključno z izgorelostjo
- psihološki stres zaradi smrti, ločitve ali travmatičnih izkušenj
- duševne bolezni, kot so anksiozne motnje
Zdravljenje vaginalne mikoze
Vaginalna okužba s kvasovkami ni le neprijetna. Mnogim ženskam se zdi preveč intimna. Nič ne pomaga, da je večina žensk to bolezen že vsaj enkrat prebolela. Vaginalno mikozo je mogoče hitro in zanesljivo zdraviti in ni razlog za zaskrbljenost.
Kako dolgo traja zdravljenje vaginalne mikoze?
Bolezen običajno traja 3-5 dni. Med začetno okužbo in poznejšo boleznijo so lahko razlike. Pomembno je, da se zdravila jemljejo toliko časa, kot je navedeno na receptu.
Ali lahko vaginalna mikoza izgine sama od sebe?
Vaginalna mikoza lahko včasih izgine sama od sebe. Vendar pa je treba nato posebej poskrbeti, da se gliva ne bi še naprej širila. Zato je treba posebno pozornost nameniti higieni. Ker se gliva lahko v nekaj dneh močno razmnoži, je priporočljivo hitro zdravljenje.
Ali je pri vaginalni mikozi potreben zdravnik?
Na splošno zaradi vaginalne mikoze ni treba obiskati zdravnika. V naslednjih primerih se obisku ginekologa ne smete odpovedati:
- Če znaki vaginalne glive niso jasni.
- Če ste noseči.
- Če se simptomi kljub domačim zdravilom po treh dneh niso izboljšali.
- Kronična vaginalna glivica se pojavi več kot štirikrat na leto.
- Pojavijo se dodatni simptomi, kot so vročina, huda bolečina in krvav urin.
- Ste mlajši od 18 let.
Kako se zdravi vaginalna mikoza?
Zdravljenje vaginalne mikoze poteka skoraj izključno z zdravili proti glivicam, tako imenovanimi antimikotiki. Pogosto lahko vaginalno mikozo zdravimo hitro. Če pa je vaginalna mikoza simptom drugih bolezni ali če je kronična, je treba po posvetu z zdravnikom ubrati celostni pristop.
Kaj pomaga proti vaginalni mikozi?
Antimikotiki uničujejo glivice in s tem zdravijo vaginalno mikozo. Aktivne snovi antimikotikov napadejo celično membrano glivic kvasovk in jo predrejo ali ovirajo nastanek komponente celične membrane. Prekinitev celične membrane povzroči uničenje glivic kvasovk.
Katera vaginalne glive sredstva delujejo najbolje?
Običajna aktivna sestavina za glivice Candida je nistatin z 80-odstotno učinkovitostjo. Imidazol klotrimazol je učinkovit proti vsem vrstam glivic kvasovk. Zdravilne učinkovine so na voljo v naslednjih oblikah:
- Lokalni antimikotiki: Vaginalne tablete, svečke, kreme.
- Sistemski antimikotiki: Tablete, peroralni
Lokalno delujoča zdravila proti vaginalni mikozi pogosto zadostujejo za zdravljenje bolezni. Ne obremenjujejo telesa, saj se uporabljajo regionalno. V primerih hude okužbe se zdravljenje proti vaginalni mikozi izvaja s sistemsko uporabo tablet, ki se jemljejo peroralno.
Ali lahko za vaginalno mikozo uporabljam zdravila, ki so na voljo brez recepta?
Zdravila za vaginalno mikozo so v lekarni na voljo brez recepta. To so lokalni antimikotiki, kot so kreme ali vaginalne tablete. Če so zaradi hudih simptomov potrebne peroralne tablete, jih mora predpisati zdravnik. Ta zdravila so na voljo le na recept.
Katere neželene učinke lahko povzročijo antimikotiki?
Lokalno uporabljeni antimikotiki povzročajo neželene učinke le na območju uporabe. Ti lahko vključujejo draženje kože ter celo pekoč občutek in srbenje. Sistemska zdravila, ki se jemljejo peroralno, lahko povzročijo telesne težave. Odvisno od aktivne sestavine so to draženje kože, prebavne težave in glavoboli ter v redkih primerih povečane vrednosti jeter. Zato sistemskih antimikotikov med nosečnostjo ne smete jemati.
Kako se vaginalna mikoza zdravi med nosečnostjo?
Vaginalna mikoza se zaradi hormonskih sprememb pogosteje pojavi med nosečnostjo. Med porodom lahko vaginalne glive vstopijo v otrokovo telo skozi usta. Novorojenčki nimajo zadostne obrambe pred glivično okužbo, zato jih je treba takoj po rojstvu zdraviti s protiglivičnimi zdravili. Pri nedonošenčkih, ki tehtajo manj kot 1.500 gramov, je glivična okužba lahko celo življenjsko nevarna. Poleg tega obstajajo znaki, da lahko vaginalna mikoza sproži prezgodnji porod. Zato je treba vaginalno mikozo zdraviti že med nosečnostjo. Od 34. tedna dalje morajo nosečnice opraviti preventivni pregled za vaginalno mikozo. Lokalni antimikotiki, kot je imidazol, veljajo za varne med nosečnostjo. Kljub temu se je treba pred uporabo katerega koli zdravila med nosečnostjo nujno posvetovati z ginekologom.
Kaj je treba upoštevati pri jemanju antimikotikov?
Prve simptome hitro ublažimo z antimikotiki. Vendar je treba zdravilo uporabljati do konca priporočenega časa uporabe, tudi če se simptomi omilijo. Če se čas uporabe skrajša, lahko spore gliv, ki so še vedno prisotne, hitro povzročijo novo okužbo.
Ali lahko domača sredstva pomagajo pri vaginalni mikozi?
Nekaj domačih sredstev lahko dejansko boj vaginalne glivice, saj ne vsebujejo antimikotikov. Druga domača sredstva niso primerna za uporabo v nožnici, saj lahko povzročijo draženje in alergije. Nekatere snovi pa so lahko v pomoč pri zdravljenju simptomov vaginalnih glivic. Kamilica kot sedeča kopel zaradi protivnetnih in pomirjujočih snovi lajša simptome. [Čarovnica\]\(/witch hazel/) kot sedeča kopel ali krema zelo dobro pomaga pri odpravljanju srbenja. Zdravilično zdravljenje podpirajo kruhov liker in druga domača sredstva, ki krepijo obrambne sposobnosti telesa.
Kako mlečnokislinske bakterije pomagajo pri vaginalni mikozi?
Mlečna kislina je stalno prisotna v nožnici in je odgovorna za kislo okolje. Z uravnoteženo vrednostjo pH v nožnici se tuje bakterije in glivice težko razvijajo. Če je ta klima v nožnici motena, se pojavijo okužbe. Zdravljenje z mlečnokislinskimi bakterijami pomaga obnoviti vaginalno okolje med okužbo in tako pospeši zdravljenje. Mlečnokislinske bakterije se lahko uporabljajo tudi za preprečevanje vaginalne mikoze. V ta namen je treba uporabljati mlečnokislinske bakterije iz lekarne. Jogurt, ki se pogosto priporoča kot domače zdravilo, ni primeren za zdravljenje. Vsebuje namreč dodatke, ki lahko povzročijo dodatne okužbe.
Kaj je treba upoštevati pri spolnih odnosih z vaginalno mikozo?
Med spolnim odnosom se glivice nožnice lahko prenesejo na partnerja. Tudi če partner ni okužen in je brez simptomov, lahko na njegovem penisu pod presredkom najdemo spore glivic. Zato se je treba med okužbo z vaginalno glivico izogibati spolnim odnosom. Druga možnost je uporaba kondoma, ki zagotavlja določeno zaščito pred glivičnimi kvasovkami. Zaradi inkubacijske dobe je treba partnerja med nezaščitenim spolnim odnosom vedno pregledati. Da bi se izognili ponovni okužbi ženske, je treba okužbe pri moškem partnerju zdraviti.
Kako se vaginalna mikoza zdravi med obdobjem?
Vaginalne svečke in peroralne tablete proti vaginalni mikozi lahko brez težav uporabljate tudi v tem obdobju. Izogibajte se uporabi zračno neprepustnih vložkov ali hlačnic, da preprečite pregrevanje kože. Za vaginalne svečke in vaginalne tablete so neprimerni tudi tamponi, saj ovirajo učinek.
Kaj pospešuje zdravljenje vaginalne mikoze?
Poleg zdravljenja je treba med okužbo posebno pozornost nameniti higieni. Pri tem bodo pomagali naslednji ukrepi:
- Perite spodnje perilo in brisače pri najmanj 70 °C, da uničite glivice in spore.
- Skrajšajte sramne dlake, da preprečite nabiranje vlage v nožnici.
- Spodnje perilo zamenjajte dvakrat na dan.
- Ne delite brisač z več kot eno osebo
Kaj se zgodi z vaginalno mikozo brez zdravljenja?
Če vaginalne mikoze ne zdravimo, se lahko glivice kvasovk v kratkem času razširijo. Ne razmnožuje se le v nožnici in tam povečuje simptome. Gliva se lahko razširi tudi na sosednja področja, kot je analno področje. To povzroča boleče simptome.
Zakaj se vaginalna mikoza vedno znova vrača?
Če se vaginalna mikoza vrne več kot trikrat, jo imenujemo kronična. To prizadene približno 5 do 10 % žensk, ki so se okužile z glivicami kvasovk. Če ugodnega vzroka glivične okužbe, kot so kajenje, stres, sladkorna bolezen, jemanje antibiotikov, ne ustavimo, se lahko okužba vedno znova ponovi. Prav tako so lahko prisotni drugi viri okužbe z glivicami, kot so ustna votlina, črevesje, sramne dlake. To lahko prizadene tako žensko kot njenega partnerja. Če se vaginalna mikoza še naprej ponavlja, se je treba v vsakem primeru posvetovati z zdravnikom. Zdravnik vam lahko pomaga najti vzrok. Z zdravniškimi brisi ženske in njenega partnerja lahko odkrije skrite glivične okužbe.
Preprečevanje vaginalne mikoze
Med nosečnostjo ni pomembno le preprečevanje vaginalnih glivic. Zlasti pri jemanju antibiotikov lahko preprečimo vaginalno glivico. Pri tem je najpomembneje, da se vaginalna mikoza ne širi po nepotrebnem in nima kroničnega poteka.
Kako lahko preprečite vaginalno mikozo?
Metode za preprečevanje vaginalne mikoze pomagajo tudi pri procesu zdravljenja. Upoštevati je treba le nekaj točk:
- spodnje perilo perite pri najmanj 60 °C
- Spodnje perilo naj bo izdelano iz koži prijaznega bombaža, da se v njem ne nabirata ne toplota ne vlaga.
- Uporabljajte zračno prepustne hlačke in vložke brez plastičnih lepilnih trakov.
- Za intimno umivanje uporabljajte predvsem vodo. Če je potrebno, izberite pH nevtralne losjone za umivanje brez mila.
- Po umivanju temeljito osušite kožo na intimnem območju.
Kako lahko vaginalno mikozo preprečimo z antibiotiki?
Če ste nagnjeni k vaginalnim glivicam, se pred zdravljenjem z antibiotiki o tem posvetujte z zdravnikom. Zlasti antibiotiki, ki se jemljejo dlje časa, povečajo tveganje za glivično okužbo. V primeru kronične vaginalne mikoze je treba izbrati hitro delujoče zdravilo. Druga možnost je posvetovanje o preventivnem zdravljenju vaginalne mikoze, na primer z mlečnokislinskimi bakterijami.
Kako preprečiti suhost nožnice?
Suhost nožnice je pogosto tudi posledica hormonskih sprememb. Okolje nožnice in s tem zaščitna sluznica sta motena. Suha sluznica ne predstavlja ovire pred glivicami in bakterijami. Preizkušena in preizkušena domača sredstva, kot so čarovnica, olivno olje ali vlažilne kreme, ščitijo intimni predel in ga oskrbujejo z vlago.