Ekcem, v medicini imenovan tudi dermatitis, je skupen izraz za različne bolezni povrhnjice. Za to vnetno kožno boleznijo kdaj v življenju trpi skoraj vsak odrasel človek. Ekcem ni nalezljiv, vendar je zaradi močnega srbenja za bolnika neprijeten.
Kako prepoznam ekcem?
Ekcem je posledica vnetja kože. Čeprav so vzroki za nastanek ekcema različni, se pojavljajo številni skupni simptomi. Značilni znaki so:
- rdečica in vnetje
- močno srbenje
- koža tvori luske ali skorje
- izcedek
- Suha koža z razpokami
- Rdeče, srbeče izbokline
Nekatere oblike dermatitisa se pojavljajo le na določenih delih telesa, kot je ekcem na roki. Vendar se lahko dermatitis pojavi tudi kjer koli na telesu.
Katere so različne vrste ekcemov?
Pojavijo se lahko različne vrste ekcemov. Razlika je v vzroku in videzu.
- Atopijski ekcem (nevrodermatitis): Kronična bolezen, ki se kaže s srbečo, rdečo in luskasto kožo. Nevrodermitis se pogosto pojavlja v povezavi z alergijami, kot je seneni nahod.
- Kontaktni dermatitis (alergijski ekcem): Koža se odzove na določeno snov ali materiale, kot so nikelj, parfum ali nekatere kemikalije.
- Dishidrotični ekcem (dermatitis rok in nog): To kožno stanje se kaže kot srbeči mehurčki na rokah, nogah in rokah. Spremlja druge kožne bolezni in se pojavi ob stiku z agresivnimi snovmi ali visoko vlažnostjo.
- Numularni ekcem (numularni dermatitis): Kronična bolezen, ki se kaže z okroglimi, srbečimi, rdečimi in luskastimi kožnimi izpuščaji. Vzrok bolezni je nejasen. Za tem ekcemom žal pogosteje trpijo ljudje s senenim nahodom ali astmo.
- Seboroični ekcem (gnajs): Bolezen, ki se kaže s [suho\]\(/dry-skin/), luskasto in srbečo kožo na lasišču, obrazu in prsnem košu. Vzrok naj bi bila prekomerna tvorba maščob, ki jo spremlja glivična okužba. Ta dermatitis je pogosto kroničen.
- Dermatitis z zastajanjem (stasis dermatitis): Ta kožna bolezen se kaže s srbečo, rdečo in luskasto kožo na nogah pri bolnikih z motnjami krvnega obtoka.
Kaj je vzrok ekcema?
Vzroki za nastanek ekcema so zelo različni in za več oblik dermatitisa vzrok še ni znan. Znani sprožilci ekcemov so:
- stik z alergeni, kot so kemikalije, detergenti, razkužila, nakit ali olja, pa tudi pršice, kot pri postskabialnem ekcemu notranja povezava s skabiozo.
- Stres in z njim povezana slaba prehrana lahko zmanjšata elastičnost kože. Zaradi tega je bolj občutljiva na mikrobe in alergene.
- Preveč vlage zaradi oblačil, ki ne prepuščajo zraka, močnega potenja ali pretirane higiene vodi v mehčanje kože. Zaščitna olja se izperejo in koža postane bolj dovzetna za mikrobe.
- Predolg stik z vodo, premalo pitja, suh ogrevalni zrak ali intenzivno sončenje lahko izsušijo kožo. Kožna pregrada izgubi svojo naravno zaščito in vanjo lahko prodrejo mikrobi.
Katere rizične skupine pogosteje zbolevajo za ekcemom?
Ekcem se lahko pojavi pri vseh, ne glede na starost. Pri nekaterih rizičnih skupinah je verjetnost za razvoj dermatitisa večja. Mednje spadajo:
- dedna nagnjenost: Če se je ekcem v družini v preteklosti večkrat pojavil, je tveganje za dermatitis večje. To pogosto velja za atopijski ekcem.
- Alergiki: Pri preobčutljivosti na nekatere snovi, kot je nikelj, se telo ob stiku z njimi odzove z ekcemom. Hkrati je pri alergiji, kot je seneni nahod, telo in s tem tudi koža oslabljena. Takrat se lahko ekcem, kot je nevrodermitis, razširi.
- Imunsko oslabljeni ljudje: Okužbe, stres in jemanje imunodepresivov oslabijo obrambni sistem telesa. Zaradi tega je koža bolj dovzetna za draženje in vnetja ter ekcem.
- Kronično bolni ljudje: Številne kronične, vnetne bolezni, kot sta sladkorna bolezen in Parkinsonova bolezen, lahko oslabijo obrambni sistem telesa. Pogosto potrebna zdravila napadejo ravnovesje kože, kar je osnova za nastanek ekcema.
- Stik s kritičnimi snovmi: V poklicnem življenju je veliko ljudi v stalnem stiku s snovmi, ki lahko sprožijo ekcem. Kontaktne alergije so še posebej pogoste med zdravstvenim osebjem, čistilci, frizerji in kozmetičarji.
Kako se zdravi ekcem?
Večino ekcemov je mogoče zlahka zdraviti. Na žalost so nekatera stanja kronična in jih ni mogoče ozdraviti. Zdravljenje ekcema je odvisno od vrste in resnosti stanja. Ekcem na koži, ki ga povzroča nakit, ki vsebuje nikelj, se lahko hitro pozdravi, če ga ne uporabljate. Če vzrok dermatitisa ni znan, se je treba posvetovati z zdravnikom:
- hudo in dolgotrajno srbenje
- Okužba občutljivih predelov, kot je ekcem na veki ali v ušesu
- Obsežen dermatitis
- Vnetje prizadetih področij
- Ekcem na stopalu, ko se pri hoji pojavi nelagodje
- Ponavljajoči se dermatitis
Ekcem na obrazu pogosto povzroča veliko stisko, zato je dobro obiskati zdravnika. Pri otrocih je treba diagnozo začeti postavljati zgodaj, saj se številna zdravila pri otrocih lahko uporabljajo le v manjših odmerkih ali sploh ne.
Katera zdravila lahko pomagajo pri ekcemu?
V večini primerov se za zdravljenje ekcema uporabljajo mazila s protivnetnimi in protibolečinskimi snovmi. Ta lokalno uporabljena zdravila proti kožnemu ekcemu vsebujejo kortikosteroide, ki zavirajo imunski sistem. Antihistaminiki, ki so pogosto na voljo brez recepta v lekarnah, se uporabljajo za lajšanje srbenja. Če so prizadeta velika območja telesa ali če je ekcem že močno napredoval, je potrebno sistemsko zdravljenje s tabletami. To je lahko potrebno tudi pri ekcemu na lasišču, saj lasje otežujejo nanašanje krem. Terapijo lahko predpiše le zdravnik. Če so se področja dermatitisa že vnela, se za zdravljenje okužbe uporabljajo antibiotiki. Seboroični ekcem na lasišču ima pri zdravljenju dermatitisa posebno vlogo. Zdravljenje izvajamo s šamponom, ki kot učinkovino proti glivičnim okužbam vsebuje antimikotik.
Kateri ukrepi lahko pomagajo pri zdravljenju ekcema?
Pri zdravljenju dermatitisa se lahko uporabljajo različne metode. Te se razlikujejo glede na vrsto ekcema.
- Fototerapija: Z obsevanjem kože z UV-svetlobo se uničijo celice, ki so pomembne za kožno bolezen. Ta metoda se uporablja predvsem pri nevrodermitisu.
- Izogibanje sprožilnim dejavnikom: Sprožilcem ekcema se je treba takoj izogniti, pa naj gre za dnevno kremo, nikljeve uhane ali agresivna čistila.
- Ustrezna oblačila: Ohlapna bombažna oblačila dihajo in omogočajo dostop zraka do telesa. To preprečuje kopičenje toplote in pripomore k boljšemu celjenju ekcema.
- Fizioterapija: Če imate zastojni ekcem, lahko fizioterapija izboljša pretok krvi v vene na nogah. To bo izboljšalo simptome.
- Brez praskanja: Praskanje prizadetih predelov povzroča dodatne poškodbe kože. Bakterije in mikrobi lahko vdrejo v notranjost in povzročijo okužbo. Nohti morajo biti kratki. Pri majhnih otrocih pogosto pomagajo tesno prilegajoče se rokavice.
Kako lahko z domačimi sredstvi pomagam pri zdravljenju ekcema?
Pri zdravljenju z domačimi zdravili velja pravilo: vlažno na vlažno in mastno na suho. Geli in vodne raztopine lahko pomagajo pri solzavem ekcemu. Mastne kreme in mazila se uporabljajo pri suhem dermatitisu. Primerna domača zdravila so:
- Srbenje: s hladilnimi obkladki lahko zaustavimo srbenje za čas uporabe. Druga možnost je uporaba izdelkov, ki vsebujejo tanine, kot sta črni čaj ali [witch hazel\] \(čarovniška lešnika), za obkladke.
- Okužba: Če se je na ekcemu razširila okužba, pomagajo obkladki in mazila na osnovi cvetov kamilice. Ti vsebujejo protivnetne, rane celjoče in antibakterijske učinkovine ter tako podpirajo celjenje kože.
- Plakajoči ekcem: kamilica in ognjič podpirata celjenje kože. Hrastovo lubje in čarovnica delujeta proti srbenju, vnetju in celjenju ran. Domača zdravila lahko uporabljate v obliki vlažnih obkladkov, gelov, vodnih napitkov in kopeli.
- Suh, kroničen ekcem: Mazila z visoko vsebnostjo maščob in izvlečki ognjiča ali kamilice so primerna za nego in zdravljenje suhe in vnete kože. Alternativno se lahko uporabljajo različna olja iz večernice, oljke ali šentjanževke. Za vlaženje kože se prizadeta mesta namažejo s kremo z glicerinom.