Boleče pekoče in mehurji na intimnem področju so znak izbruha herpesa. To je virus, ki ga prenaša približno 67 % ljudi, mlajših od 50 let, po vsem svetu. Pogosto virus ostane neopažen, saj bolezen ne izbruhne. Vendar pa lahko različni dejavniki privedejo do akutne bolezni.
Kateri so simptomi genitalnega herpesa?
Simptomi genitalnega herpesa se po okužbi pogosto ne pokažejo. V mnogih primerih virus ostane v telesu neopažen. Do izbruha okužbe lahko pride nekaj dni do več let po okužbi in povzroči boleče simptome:
- pekoč občutek in srbenje v predelu spolovila
- Mehurčki, napolnjeni s tekočino, ki pozneje popokajo in tvorijo kraste.
- Vročina in slabo počutje
- otekle bezgavke
Če bolezen izbruhne prvič, so simptomi še posebej boleči. Nadaljnji izbruhi so blažji in hitreje izzvenijo. Simptomi, kot so otekle bezgavke in vročina, se običajno ne pojavljajo več.
Ali obstajajo posebni simptomi genitalnega herpesa pri ženskah?
Genitalni herpes prizadene predvsem sramne ustnice pri ženskah. Prizadeto območje je rdeče in na njem se tvorijo mehurčki. Okužba se lahko razširi tudi na nožnico, vulvo in maternični vrat. To lahko povzroči mravljinčenje do bokov in nog.
Kateri so simptomi genitalnega herpesa pri moških?
Genitalni herpes večinoma prizadene spolne organe tudi pri moških. Rdečina in mehurji se pojavijo na penisu, mošnjičku in presredku. Prizadenejo lahko tudi anus. Bolečina in mravljinčenje lahko izžarevata v stegna.
Kaj je vzrok za genitalni herpes?
Genitalni herpes je posledica okužbe z virusi herpesa simpleksa. Virusi HS tipa 1 so najpogosteje odgovorni za nastanek prehladnih ran. Genitalni herpes pa povzročajo virusi HS tipa 2. Lahko pa se zgodi tudi, da genitalni herpes sproži virus HS tipa 1.
Kako se prenaša genitalni herpes?
Virusi herpesa se prenašajo s stikom s kožo, zlasti prek sluznic. Najpogostejši način okužbe je nezaščiten spolni odnos. Tekočina v mehurčkih je še posebej nalezljiva. Zato je tveganje za okužbo še posebej veliko v akutni fazi. Do okužbe lahko pride tudi prek skupnih spolnih igrač.
Ali se genitalni herpes lahko prenaša tudi z drugimi spolnimi odnosi?
Virusi lahko okužijo tudi ustno sluznico in nato povzročijo prehladne rane. Prenos je mogoč tudi z rokami iz ust na intimno področje. Zato lahko do okužbe pride tudi med oralnim seksom. To velja tudi za analni spolni odnos.
Ali je genitalni herpes nalezljiv tudi brez simptomov?
Največje tveganje za okužbo predstavlja tekočina v mehurčkih. Ko se na mehurjih ustvari skorja, se tveganje za okužbo zmanjša. Po popolnem zaceljenju simptomov še vedno obstaja preostalo tveganje, da se zdravi partnerji med spolnimi odnosi okužijo. Okužene osebe se pogosto ne zavedajo svoje okužbe, ker bolezen še ni izbruhnila. Do prenosa lahko zato pride tudi nezavedno.
Ali lahko dobim genitalni herpes brez spolnega stika?
Nedavne študije so pokazale, da lahko virus v zraku z zadostno vlažnostjo preživi do 48 ur. Predvsem brisače, pa tudi spodnje perilo ali posteljnina imajo dobre možnosti za preživetje virusa herpesa simpleksa.
Kaj povzroča izbruh bolezni?
Mnogi ljudje okužbe z virusi herpesa ne opazijo, ker bolezen ne izbruhne. Pogosti vzroki za izbruh bolezni so:
- hormonske spremembe
- psihološki stres
- vročina in okužbe
- oslabljen imunski sistem
Kakšne so težave z genitalnim herpesom v nosečnosti?
Pri genitalnem herpesu med nosečnostjo lahko razlikujemo tri različne primere.
- Okužba traja že dolgo in prvi izbruh bolezni pred nosečnostjo: Če okužba že obstaja in je bolezen večkrat izbruhnila, so se v materinem telesu oblikovala protitelesa. Ta se prenesejo tudi na nerojeni zarodek. S tem je zaščiten tudi otrok, za zdravljenje bolezni pa zadostujejo lokalni protivirusni pripravki. V maternici se okuži le približno 5 % dojenčkov.
- Izbruh bolezni tik pred porodom: Akutno bolezensko stanje, ki vključuje porodni kanal, je lahko problematično. Kljub protitelesom se lahko novorojenček zlahka okuži. V tem primeru virusi vstopijo v novorojenčkovo kri skozi oči, usta in kožo. Posledica je lahko nevarna okužba možganov. V tem primeru nosečnica dobi infuzijsko zdravljenje s sredstvom, ki zavira viruse. V primeru akutnega izbruha bolezni se raje odloči za carski rez.
- Okužba tik pred nosečnostjo ali med njo: V tem primeru se še ni oblikovalo dovolj protiteles. Verjetnost okužbe otroka ob rojstvu je zelo velika. Zato se tudi v tem primeru uporabljajo zdravila za zaviranje virusov ali pa se razmisli o carskem rezu.
Kakšno je zdravljenje genitalnega herpesa?
Genitalnega herpesa ni mogoče ozdraviti. Po okužbi virus ostane v telesu. Zdravljenje genitalnega herpesa je omejeno na obvladovanje virusa in zdravljenje simptomov.
Kako se zdravi genitalni herpes?
Genitalni herpes se zdravi s protivirusnimi zdravili. Ta protivirusna zdravila preprečujejo razmnoževanje virusov. S tem se okužba omeji in simptomi se umirijo. Natančno zdravljenje je odvisno od resnosti izbruha.
Katera zdravila pomagajo pri genitalnem herpesu?
Ker je prvi izbruh genitalnega herpesa še posebej hud, je treba zdravljenje začeti čim prej. V primeru izrazitih bolečih simptomov zdravnik priporoča tablete. Pri genitalnem herpesu se uporabljajo naslednja antistatična zdravila:
- Aciklovir
- Penciklovir
- Famciklovir
- Valaciklovir
Našteta protivirusna zdravila so na voljo na recept v obliki tablet.
Ali obstajajo protivirusna zdravila za genitalni herpes brez recepta?
Za nekaj majhnih mehurčkov pogosto zadostujejo lokalno uporabljena mazila. Ta po možnosti vsebujejo učinkovino aciklovir. Če ta mazila uporabimo ob prvih znakih, so zelo učinkovita. Zaradi higiene se mazilo ne sme nanašati s prsti. Najboljši so vatirani tamponi ali kozmetične lopatice. V tem primeru je priporočljiva uporaba izdelkov za enkratno uporabo. Druga možnost so lopatice za večkratno uporabo, ki se jih je treba dotakniti le na enem koncu in jih nato temeljito razkužiti.
Kateri zdravnik je pravi kontakt za genitalni herpes?
Na splošno so lahko prva kontaktna točka družinski zdravniki ali urologi. Kot specialisti se ženske odločajo za ginekologa, moški pa za androloga.
Katera domača sredstva pomagajo pri genitalnem herpesu?
Različna domača sredstva lahko ublažijo simptome in izboljšajo splošno stanje.
- Limona in melisa: Aktivne snovi, ki jih vsebujeta, virusom preprečujejo vstop v telesne celice. Manjše kot je število okuženih celic, boljše je splošno stanje prizadete osebe. Citronsko kislino je najbolje uporabljati razredčeno kot sedečo kopel ali kot obkladek.
- Cink: cinkov oksid deluje proti mikrobom pri vnetjih in tako pospešuje celjenje ran. Aktivna sestavina veže vlago. To pomeni, da tkivo ni dodatno zmehčano in da patogeni organizmi slabše premagujejo kožno pregrado. Cinkov oksid se na prizadeta mesta nanaša kot mazilo. V ta namen so primerni bombažni tamponi ali lopatice. Špatule je treba po posegu temeljito očistiti.
- [Čarovnica: Čarovnica]() vsebuje tanine v številnih delih rastline. Ti imajo adstringentni učinek in tako kožo potegnejo skupaj. Tako nastala čvrstejša sluznica zagotavlja močnejšo pregrado pred patogenimi organizmi. Hkrati imajo tanini protivnetni učinek ter blažijo srbenje in pekoč občutek. Čarovničevo lešnikovo olje lahko kot mazilo nanašamo neposredno z vatiranimi tamponi. Poleg tega sedeče kopeli ali obkladki blažijo simptome in podpirajo proces zdravljenja.
Proti genitalnemu herpesu se pogosto priporočajo domača sredstva, kot sta zobna pasta in med. Te snovi zaradi dodatkov zaprejo površino ali preprečijo celjenje.
Ali se lahko genitalni herpes pozdravi tudi sam?
Genitalni herpes lahko tudi sam izzveni. Vendar pa lahko prvi izbruh povzroči hude neprijetnosti in zaplete, kot so [vaginalne glivice](), oslabelost mehurja in zelo redko vnetje možganov. Zato je treba razmisliti o obisku zdravnika in zdravljenju z zdravili.
Kako dolgo traja zdravljenje genitalnega herpesa?
Trajanje simptomov je odvisno od številnih dejavnikov. Ob prvem izbruhu lahko brez zdravil pričakujemo 20 dni. Ob nadaljnjih priložnostih običajno opazimo blažji potek, ki se pozdravi v 10 dneh. Protivirusna zdravila običajno skrajšajo akutne faze za 2 do 4 dni.
Kaj se zgodi po zdravljenju gencialnega herpesa?
Po uspešnem boju proti simptomom bolezni se virus herpesa umakne v tako imenovane ganglije, področje živčnega sistema. Virusi niso več aktivni. Hkrati pa se proti njim ne morejo boriti telesu lastne obrambne snovi. V najboljšem primeru tam ostanejo neaktivni do konca življenja. Vendar pa virusa ni mogoče popolnoma odstraniti.
Ali se lahko genitalni herpes ponovi?
Ker virusi ostanejo v telesu vse življenje, se lahko bolezen kadar koli ponovno pojavi. Zlasti stres in oslabljen imunski sistem lahko povzročita, da neaktivni virusi ponovno postanejo aktivni. Če se akutne faze ponavljajo v krajših obdobjih, se je treba v vsakem primeru posvetovati z zdravnikom. Ta bo preveril vzrok pogostih izbruhov bolezni. Hkrati lahko zdravnik preuči možnosti dolgoročnega zdravljenja, da bi zmanjšal verjetnost ponovnih izbruhov.
Kako lahko preprečim genitalni herpes?
Pri preprečevanju genitalnega herpesa gre za izogibanje okužbi. Ker pa so ponavljajoči se izbruhi bolezni zelo neprijetni in nadležni, je treba sprejeti tudi preventivne ukrepe proti njej.
Kako se izogniti okužbi z genitalnim herpesom?
Genitalni herpes je spolno prenosljiva bolezen. Zato je treba pri kontracepciji vedno uporabljati kondom, ženski kondom ali liziko. To ne velja le v času akutne faze. Virusi se lahko prenašajo tudi v neaktivnem stanju. Če pride do akutnega izbruha, je tekočina v mehurčkih zelo nalezljiva. Takoj ko se pojavijo prvi simptomi, se je treba popolnoma izogibati spolnim odnosom.
Kako preprečiti nov izbruh
Kljub blažjemu poteku nadaljnjih akutnih izbruhov je ponavljajoče se pojavljanje zelo neprijetno in stresno. Da bi se temu izognili, se je treba izogibati dejavnikom tveganja. Vsem dejavnikom tveganja, kot so hormonska nihanja zaradi menstrualnega cikla, se ni mogoče izogniti. Vendar lahko z zdravim življenjskim slogom z manj stresa akutne faze zmanjšamo.
- Stres kot enega glavnih vzrokov lahko zmanjšamo s sprostitvenimi terapijami, kot sta joga ali avtogeni trening.
- Pred posegi, pri katerih lahko pride do draženja prizadetih živčnih vozlov, se je treba pogovoriti na primer z zobozdravnikom.
- Imunski sistem lahko okrepimo s prehrano, bogato z vitamini, redno telesno vadbo in zadostno količino spanca.
Kako se lahko še vedno izognem okužbi?
Na vlažni tkanini, kot so brisače, lahko virusi preživijo do dva dni. To velja tudi za perilo s temperaturo do 40 °C. Zato je treba tekstil prizadetih oseb oprati pri najmanj 60 °C ali s higienskim izpiranjem. Virusi se nato zanesljivo uničijo z nadaljnjim ciklom sušenja. To je še posebej potrebno v veččlanskem gospodinjstvu z eno okuženo osebo.