Glivice na nohtih niso le grdega videza, ampak lahko povzročajo tudi bolečine, če jih ne zdravimo. Glivična okužba lahko prizadene nohte na prstih in stopalih. Bolezen, ki se latinsko imenuje onihomikoza, se pojavlja pogosto in prizadene približno enega od petih odraslih po vsem svetu.
Simptomi glivic na nohtih
Nohti na rokah in nogah so narejeni iz rogovine, ki vsebuje veliko keratina. Ta rožena plast običajno predstavlja dobro zaščito pred vdorom patogenov, kot so glivice ali bakterije. Če je roževinasta plast poškodovana ali manj stabilna, lahko prodrejo mikrobi in glivice.
Kako prepoznam glivice na nohtih?
![nagelpilz2.jpg]( =1400x940)
Od sprednjega roba prizadetega nohta se obarvanost razširi na celotno območje. Glivice na nohtih se kažejo z naslednjimi simptomi:
- motni, mlečno obarvani nohti v začetni fazi
- krhki nohti in lomljenje posameznih plasti nohta
- svetle črte ali lise
- rumenkaste do rjave obarvanosti ali lise
- debelejša nohtna ploščica
- Vnetje nohtne posteljice
- rdečica okoliške kože
Zelo koristno je, da glivice na nohtih diagnosticiramo že v zgodnjih fazah, ko nohti izgubijo lesk in postanejo motni. Takrat lahko hitro začeto zdravljenje bistveno skrajša trajanje zdravljenja.
Ali je gliva na nohtih nevarna?
Onihomikoza ni življenjsko nevarna bolezen, vendar lahko povzroči neprijetne posledice. Če glivice ne zdravimo pravočasno, se lahko razširi na druge nohte. V končni fazi gliva razjeda noht in ta odmre. Bolečina se širi od konic do prstov na rokah in nogah. Bolečina spremlja vsakodnevne gibe, kot sta prijemanje s prsti ali hoja. Poleg tega lahko glivice na nohtih povzročijo nadaljnje zaplete. Po eni strani se lahko gliva iz nohta razširi v telo. Hkrati se v končni fazi glivice nohtov pogosto pojavijo majhne poškodbe kože. Prek njih lahko v telo vstopijo virusi in bakterije ter povzročijo vnetje.
Ali lahko glivice na nohtih povzročijo tudi črno obarvanost?
Glivice na nohtih se lahko pokažejo tudi s črno obarvanostjo nohtov. Če glivice prodrejo v roževinasto plast in pustijo majhne vdolbinice, noht postane črn. Prav tako lahko posebna vrsta glive, temno pigmentirana nitkasta gliva Neoscytalidiumdimidiatum, povzroči črno obarvanost nohtov. V pogovornem jeziku se to pogosto imenuje črna gliva na nohtih. Vendar pa črno obarvana gliva nohtov ni nič bolj nevarna kot druge vrste. Tudi zdravljenje je enako kot pri beli glivici na nohtih.
Vzroki za glivice nohtov
![nagelpilz3.jpg]( =1400x940)
Glivice nohtov običajno povzročajo nitaste glive, imenovane dermatofiti. V redkih primerih lahko okužbo povzročijo tudi glivice kvasovk in razmazov. Vlaknaste glive imajo rade toplo in vlažno podnebje, kakršno je na površini kože. Keratin je za te glivice pomembna življenjska osnova. Nohti na rokah in nogah zaradi visoke vsebnosti keratina predstavljajo idealne življenjske pogoje.
Od kod izvirajo glivice na nohtih
Z glivami se v vsakdanjem življenju srečujemo na številnih mestih. Glivice na nohtih so večinoma posledica obstoječe bolezni, na primer nezdravljene okužbe z atletskim stopalom. Vendar so lahko tudi majhne rane na nohtih ali koži dobro vstopno mesto za glivice. Toplota in vlaga sta še posebej ugodna za rast glivic. Zato se dermatofiti običajno prenašajo na naslednjih mestih:
- bazenih, savnah in zdraviliščih
- garderobe, tuši in športne blazine za bosonoge v fitnes studiih
- preproge v hotelskih sobah
- na vseh mestih, kjer se izposoja obutev, kot so plezališča, izposojevalnice smuči itd.
- v trgovinah s čevlji
Skupine tveganja za glivice nohtov
![nagelpilz4.jpg]( =1400x940)
Ni vsaka majhna poškodba takoj vzrok za nastanek glivic na nohtih. Oslabljen imunski sistem ali slaba cirkulacija sta najpogostejša dejavnika tveganja za povečano tveganje za okužbo. Zato je pri starejših ljudeh večja verjetnost, da zbolijo za to boleznijo. Še posebej pozorni morajo biti ljudje z naslednjimi že obstoječimi boleznimi:
- oslabljenim imunskim sistemom
- Sladkorna bolezen
- luskavica
- motnje krvnega obtoka
- znojna stopala
Ali se glivice na nohtih enako pogosto pojavljajo na prstih na nogah in na rokah?
Ljudje s prsti pogosteje pridejo v stik s tujki. Hkrati so roke bolj suhe in se pogosteje umivajo. Prsti na nogah pa so pogosto v čevljih, kjer je vlažno okolje. Zato se glivice na nohtih pogosteje pojavljajo na prstih kot na prstih.
Zdravljenje glivic na nohtih
![nagelpilz5.jpg]( =1400x940)
Glivice nohtov ne izginejo brez zdravljenja. Pri glivicah na nohtih je pomembno zgodnje odkrivanje, če je le mogoče v zgodnjih fazah. Čim prej se glivice začnejo zdraviti, tem krajše je njihovo trajanje. Na splošno morajo biti bolniki pripravljeni na dolgotrajno zdravljenje, ki od njih zahteva tudi nekaj discipline.
Kateri zdravnik za glivice nohtov?
Kontaktna oseba za glivične okužbe nohtov je družinski zdravnik. Hitreje ko začnete z zdravljenjem, lažje in hitreje bo potekalo zdravljenje. Dermatolog lahko z mikroskopiranjem in laboratorijskimi preiskavami postavi zanesljivo diagnozo ter izključi druge vzroke za simptome.
Kaj zdravnik stori, če obstaja sum na glivice na nohtih?
Pri zdravljenju glivic na nohtih je pomembno poznati vzročno glivico. To omogoča uporabo ciljno usmerjenega antimikotičnega sredstva. Dermatolog z medicinskim brisalnikom previdno odvzame vzorec z obolelega dela nohta. S pomočjo mikroskopa lahko jasno diagnosticira glivice nohtov. Da bi lahko določili vrsto glive, dermatolog v laboratoriju iz vzorca pripravi glivično kulturo. V ta namen vzorec nohta cepi s hranilno raztopino in pospeši rast glivic. Sodobni laboratoriji lahko vrsto glive določijo že z genetsko analizo (test PCR) in tako skrajšajo čas do zdravljenja.
Kaj pomaga proti glivicam na nohtih?
![nagelpilz6.jpg]( =1400x940)
Zdravljenje je odvisno predvsem od stopnje bolezni. Uporabljajo se antimikotiki, ki uničujejo glivice. V začetni fazi glivice na nohtih pogosto zadostujejo laki za nohte, tinkture ali mazila z antimikotiki. Če je gliva na nohtih napredovala, je treba uporabiti sistemske antimikotike v obliki tablet. Izdelki za lokalno zdravljenje so večinoma na voljo v lekarnah.
Kako deluje lak za nohte proti glivicam na nohtih?
Glivice na nohtih lahko zdravite z lakom iz lekarne. Ti izdelki vsebujejo bifonazol, klotrimazol, ekonazol, ketokonazol, mikonazol in sertakonazol kot aktivne sestavine. Te sestavine so antimikotiki, ki se borijo proti glivicam in njihovim sporam. Vodni lak se nanese na tanko in prodre v noht. Pred nanosom laka za nohte na plike je treba prizadeti noht čim bolj spolirati. Tako aktivne snovi lažje dosežejo glivice v votlinah. Piljenje ponujajo tudi dermatologi in zdravniki pedikerji.
Katere tablete pomagajo proti glivicam na nohtih?
Pri mikozi nohtov so tablete razdeljene v dve različni skupini učinkovin, odvisno od glive, ki povzroča okužbo. Pri okužbah z nitastimi mikozami, ki predstavljajo večino okužb, se uporablja učinkovina terbinafin. Itrakonazol zelo uspešno deluje proti kvasovkam in glivicam, ki se razmažejo. Za jemanje antimikotikov je potreben recept, jemljejo pa se lahko le po posvetu z zdravnikom. Zlasti pri bolnikih z boleznimi jeter je treba jemanje skrbno pretehtati. V primeru glivic na nohtih med nosečnostjo in dojenjem se je treba o uporabi antimikotikov posvetovati tudi z dermatologom.
Katera sredstva lahko pomagajo tudi pri glivičnih obolenjih nohtov?
Dobra učinkovina za glivice nohtov je bifonazol. Uporablja se v kremah in mazilih proti glivicam. Ker ta snov ne more prodreti tako globoko v noht, morajo izdelki z bifonazolom dodatno vsebovati sečnino v večjem odmerku. Novi izdelki vsebujejo terbinafin, ki se prvotno uporablja v tabletah proti glivicam. Kreme, ki vsebujejo 40 % smole, se pogosto priporočajo kot pripravek za številna lokalna antimikotična sredstva. Ta sredstva zmehčajo noht in ga je mogoče postopoma odstraniti. To omogoča boljše delovanje protiglivičnih sredstev.
Kako dolgo traja zdravljenje glivic na nohtih?
Zdravljenje glivic na nohtih je dolgotrajno in zahteva potrpežljivost. Po eni strani noht s svojim keratinom nudi najboljše pogoje za rast glivic. Poleg tega je glivice in spore pod nohtno ploščico težko uničiti. Zato lahko lokalno zdravljenje glivic na nohtih z lakom, tinkturo ali mazilom traja tudi do 12 mesecev. Pri jemanju tablet proti glivicam na nohtih bolezen običajno izzveni v nekaj tednih ali mesecih.
Katera domača sredstva pomagajo pri glivičnih okužbah nohtov?
Obstaja nekaj domačih sredstev, ki imajo protiglivične lastnosti in se lahko uspešno borijo proti glivicam. Vendar je njihov učinek preveč površinski, da bi se lahko borili proti povzročiteljem bolezni na težko dostopnih območjih roževinaste plošče. Zato lahko domača zdravila raje uporabljamo podporno, da preprečimo širjenje glivic na druge prste na rokah ali nogah in lajšamo bolečine. Pri glivičnih okužbah prstov na nogah se pogosto priporočajo kopeli za noge, ki zmehčajo nohte, preden jih obrusimo. Te lahko zmešamo z ustreznimi domačimi zdravili. Priporočena domača sredstva za zdravljenje glivic na nohtih so:
- Soda bikarbona izsuši vlažna mesta in lahko zmanjša nadaljnje širjenje. Sodo lahko v obliki prahu ali paste potresemo po prstih na nogah.
- Olje čajevca ima protiglivične in razkuževalne lastnosti. Razredčeno z nevtralnim oljem, kot je mandljevo olje 1.1, ga preventivno nanesemo z vatirano palčko na neokužene nohte. Podoben učinek imata tudi olje sivke in žajblja.
- Eterična olja, kot sta olje čajevca ali sivke, kot dodatek kopeli za noge negujejo in tudi preprečujejo preparat na drugih nohtih.
- Jabolčni kis znižuje vrednost pH in tako ustvarja neugodno okolje za glivice. V kopeli za stopala ali roke tako ščiti pred prenosom na druge prste na nogah ali rokah.
- Tanini iz čarovniške lešnike imajo na primer adstringentni učinek in tako zapirajo rane. Mikrobi lažje prodrejo skozi kožo. Witch hazel\]\(čarovnica) je treba uporabljati zlasti za razpokano kožo. Čarobno lešnik lahko kot izvleček dodamo kopeli za noge ali ga uporabimo kot kremo za prste na nogah ali rokah.
Kaj moram upoštevati v vsakdanjem življenju z glivicami na nohtih?
![nagelpilz7.jpg]( =1400x940)
Gliva na nohtih se lahko hitro prenese. Po eni strani lahko do prenosa na druga področja pride pri bolniku samem. Okužijo pa se lahko tudi druge osebe, zlasti družinski člani. Zato je treba v primeru glivične bolezni upoštevati strogo higieno. Upoštevati je treba naslednje točke:
- Bolnik mora za prizadeto območje uporabljati ločeno brisačo. To je treba menjati vsak dan ali če je dlje časa vlažna.
- V primeru atletskega stopala je treba nositi bombažne nogavice, če je le mogoče, in jih vsak dan zamenjati. Čevlje je treba enkrat tedensko obdelati z ustreznim razkužilom za čevlje.
- Opremo za manikuro ali pedikuro je treba po uporabi razkužiti. To velja tudi, če je bila uporabljena za navidezno neprizadeta področja.
- V primeru glivic na nohtih na nogah je treba nogavice oprati pri temperaturi najmanj 60 °C, prav tako tudi posteljnino. Najbolje je uporabiti močno pralno sredstvo. Če perila ni mogoče oprati pri visokih temperaturah, uporabite higienski izplakovalnik.
- Če imate atletsko stopalo ali glivice na nohtih, ne hodite bosi po stanovanju, bazenu in ob podobnih priložnostih.
- V primeru glivic na nohtih na nogah hodite po kopalnici le z nogavicami in jih slecite šele v postelji. Kot drugo možnost lahko uporabite brisače kot kopalne podloge in jih redno menjavate.
Kako dolgo moram zdraviti glivice na nohtih?
Glivice nohtov je treba zdraviti, dokler zdravnik pod mikroskopom ne vidi nobenih spor. Dokler so te prisotne, se gliva lahko hitro ponovno razširi. Četudi dolgotrajno zdravljenje preizkuša vašo potrpežljivost, je pomembno, da vztrajate.
Ali lahko z glivicami na nohtih obiščem pedikerja?
Namesto kozmetične nege stopal se splača obiskati podiatra. Medicinska nega stopal vključuje tudi zdravljenje glivic na nohtih. Podiater strokovno zdrgne kožo nohta, da lahko laki, tinkture in kreme dobro prodrejo vanjo.
Ali obstaja notranji nasvet za glivice na nohtih?
Dokaj nova metoda zdravljenja glivic na nohtih je lasersko obsevanje. Laser s toploto uniči glivice in njihove spore. Glede na vrsto glivic in stopnjo bolezni se odločimo za različne postopke. Pogosto je potrebnih več posegov. Stopnja ozdravitve je med 68 in 80 %. Slabost tega postopka je, da zdravstvene zavarovalnice ne krijejo stroškov zdravljenja.
Preprečevanje glivic na nohtih
![nagelpilz8.jpg]( =1400x940)
S preprostimi spremembami življenjskih navad lahko zmanjšate tveganje za nastanek glivic na nohtih.
- V bazenu, savni ter pod tušem in v garderobi v telovadnicah je treba nositi kopalne čevlje.
- Po umivanju ali prhanju temeljito osušite roke in noge. Ne pozabite na prostore med stopali in območje okoli nohtov.
- Nosite bombažne nogavice, ki vpijajo znoj, da preprečite znojenje nog.
- Čevlji naj bodo izdelani iz usnja, ki diha. Po nošenju pustite, da se čevlji dobro prezračijo, po možnosti 24 ur. Uporabljati je treba samo lesene čevlje, saj lahko ta material vpija vlago.
- Redna medicinska nega stopal je priporočljiva za bolnike z visokim tveganjem, sladkorno boleznijo in motnjami krvnega obtoka. Preventivni ukrepi proti glivicam na nohtih. Zdravljenje delno krije zdravstveno zavarovanje.
- Roke in stopala je treba redno negovati z ustrezno kremo. S tem postane suha in krhka koža bolj prožna in manj razpokana.
Katera domača sredstva lahko uporabite za preprečevanje glivic na nohtih?
Odvisno od vzroka glivic na nohtih lahko pomaga več preventivnih ukrepov.
- Za atletsko stopalo: Atletsko stopalo je treba zdraviti čim prej. Olje sivke in olje čajevca sta učinkovita proti glivicam. Obe eterični olji lahko v razmerju 1 : 1 zmešate z negovalnim nevtralnim oljem, kot je mandljevo ali kokosovo olje. Mešanico nato z vatirano palčko vtremo na prizadeta mesta. Proti atletskemu stopalu učinkovito pomaga tudi kopel za noge s sivko in oljem čajevca.
- Za razpokano kožo in majhne rane: Suha koža z razpokami je nagnjena k razpokam. Tanini delujejo adstringentno in celijo rane. Pomembna dobavitelja dragocenih zdravilnih snovi sta [čarovnica\] \(/witch hazel/) in črni čaj. Obe domači sredstvi lahko uporabljate kot kopeli za noge, da spodbudite hitro celjenje. V ta namen je zelo primerno tudi mazilo iz čarovniške lešnike.