Kožni izpuščaj je pogosta dermatološka bolezen z zelo različnimi vzroki. Zanj so značilni rdeči madeži ali mehurčki na koži z močnim srbenjem. Nenaden kožni izpuščaj se lahko pojavi po vsem telesu pri odraslih in otrocih ter lahko povzroči celo pekoč občutek in bolečino.
Kateri so simptomi kožnega izpuščaja?
Kožni izpuščaj je vidna sprememba na koži. Odvisno od vzroka in vrste izpuščaja se lahko kaže z različnimi simptomi. Pogosti simptomi, ki lahko spremljajo kožne izpuščaje, so:
- Rdečina: ob pojavu izpuščaja je prizadeto območje kože običajno rdeče.
- Srbenje: pogost simptom kožnih izpuščajev je [srbenje\] \(/pruritus/).
- Bolečina ali pekoč občutek: V nekaterih primerih lahko izpuščaje spremlja bolečina ali pekoč občutek.
- Dvignjene lise ali mehurji: Izpuščaji se lahko kažejo kot dvignjene lise, mehurji ali pustule na koži. Velikost, oblika in struktura se lahko razlikujejo glede na vrsto izpuščaja.
- Lupljenje: Pri nekaterih izpuščajih se lahko koža lušči ali lušči.
- Otekanje: V nekaterih primerih lahko prizadeto območje oteče, kar povzroči povečan obseg ali zadebelitev kože.
- Občutljivost: Koža je lahko občutljiva na dotik ali pritisk.
Katere so različne oblike kožnih izpuščajev?
Kožni izpuščaj je splošen izraz, ki opisuje vsako patološko spremembo kože. Pod ta krovni izraz spadajo različne oblike, kot so:
- Ekcem: [Ekcem]() je posebna vrsta kožnega izpuščaja, ki se kaže z vnetnimi spremembami na koži. Gre za kronično stanje, ki se kaže z rdečimi, srbečimi, luskastimi in včasih solzečimi kožnimi spremembami.
- Eksantem: To je značilnost sistemske bolezni ali reakcije na zdravila. Izpuščaj se običajno pojavi nenadoma in na velikem območju kože. Lahko ima različne oblike, vključno s pikami, papulami, pustulami ali mehurji.
- Koprivnica: akutno ali kronično stanje kože, znano kot koprivnica. Zanjo je značilen nenaden izpuščaj srbečih, dvignjenih in rdečih lis. Prizadeti predeli kože pogosto spominjajo na posledice stika s koprivami, od tod tudi ime "koprivnica".
Ali se srbenje vedno pojavi ob kožnem izpuščaju?
Srbenje je tipičen simptom, ki je zelo pogost pri kožnih izpuščajih. Ta lahko sega od blagega praskanja do močnega, mučnega srbenja. Praskanje nadzorujejo možgani kot odziv na [srbenje\] \(/pruritus/). V prvem trenutku lahko to privede do olajšanja neprijetnega občutka. Hkrati pa praskanje povzroča dodatno draženje kože in lahko privede do vnetja. Zato se je treba praskanju izogibati.
Kateri so vzroki za kožni izpuščaj?
Vzroki za kožni izpuščaj so lahko zelo različni. Poleg stika kože s sprožilnimi snovmi lahko spremembe na koži sprožijo tudi bolezni. Oblika in lokacija izpuščaja pogosto napovesta vzrok.
Kaj lahko povzroči kožni izpuščaj?
Vzroki za kožne izpuščaje so različni. Med najpogostejšimi so alergijske reakcije, okužbe in kožne bolezni.
- Alergijske reakcije: Alergije na nekatera živila, zdravila, dlako hišnih ljubljenčkov ali kemikalije lahko povzročijo alergijske kožne izpuščaje. Primeri vključujejo urtikarijo (koprivnico) po piku žuželke ali alergijski kontaktni dermatitis zaradi nikljevega nakita.
- Okužbe: Virusne okužbe, kot so norice, ošpice, rdečke, škrlatinka ali herpes, pogosto povzročijo kožne izpuščaje. Podobno lahko izpuščaj povzročijo tudi bakterijske okužbe, kot sta borelioza ali sifilis.
- Okužbe kože: Okužbe kože z glivicami, bakterijami, virusi ali paraziti povzročajo različne kožne izpuščaje. Pogost povzročitelj je kvasovka Candida, ki lahko povzroči izpuščaj. Če bakterije, kot so streptokoki, vstopijo v zgornjo plast, lahko povzročijo vnetje s kožnim izpuščajem. Tudi paraziti, kot so pršice pri prhljaju ali raki na poraščenih mestih, povzročijo reakcijo kože z rdečico in srbenjem.
- Kožne bolezni: Različne kožne bolezni, kot so nevrodermitis, luskavica, rozacea ali akne, lahko povzročijo kožne izpuščaje. Ti se začnejo nenadoma z eksantemom in se razširijo po površini kože.
- Zdravila: Pri jemanju nekaterih zdravil lahko pride do fotoalergijske reakcije. Do nje pride, če je med jemanjem zdravila hkrati v stiku s sončno svetlobo ali UV-sevanjem. Potencialni povzročitelji fotoalergijskih izpuščajev so: Antibiotiki, antikoagulanti, kortizonska zdravila in diuretiki.
- Avtoimunske bolezni: Nekatere avtoimunske bolezni, kot sta eritematozni lupus ali dermatomiozitis, so lahko povezane z izpuščaji.
- Dedna nagnjenost: V nekaterih primerih kožne izpuščaje sprožijo dedne bolezni, kot so Reiterjeva bolezen, sredozemska mrzlica ali presnovna bolezen porfirija.
- Sončna svetloba: Izpostavljenost soncu lahko povzroči kožne izpuščaje, kot je alergija na sonce (polimorfna svetlobna dermatoza).
- Stres: V stresnih življenjskih fazah ali psihičnih obremenitvah se lahko pri ljudeh pojavijo srbeči kožni izpuščaji, stresni mozolji, ekcemi in celo nevrodermitisi.
Kateri so vzroki za kožni izpuščaj pri otrocih?
Pri otrocih lahko izpuščaj povzročijo dodatni dejavniki. Ti vključujejo:
- Ta izpuščaj se pojavi na področju plenic in ga prepoznamo po svetlo rdečih predelih kože. Nastane zaradi stika otrokove občutljive kože z urinom in blatom. Drug vzrok za plenični ekcem je lahko okužba s kvasovko Candida. V tem primeru se na pordeli koži tvorijo dodatni mehurčki.
- Seboroični dermatitis: Ta bolezen se pri otrocih običajno pojavi kot tako imenovana "mlečna skorja". Izpuščaj se pri dojenčkih in majhnih otrocih običajno kaže kot rumenkaste luske na lasišču.
- Atopijski dermatitis: To je kronična vnetna bolezen kože, ki se pojavlja predvsem pri otrocih. Povzroča jo genetska motnja imunskega sistema, pri kateri je motena kožna pregrada.
- Virusne okužbe: Virusne okužbe, ki povzročajo izpuščaj, so pogostejše pri otrocih.
Če se kožni izpuščaji pojavijo pri dojenčkih in otrocih, je priporočljiv obisk pri zdravniku. Zdravnik bo ugotovil vzrok in uvedel zdravljenje.
Ali lahko okužba z zdravilom Corona povzroči kožni izpuščaj?
V nekaterih primerih okužba s koronavirusom SARS-CoV-2 povzroči reakcijo kože. Na različnih delih telesa se pojavijo mehurji, pustule ali rdečica. Kožni izpuščaj se lahko pojavi tudi neposredno po okužbi s koronarnim virusom. Vendar kožna reakcija ni vodilni simptom in zato ne kaže na okužbo.
Kako se zdravi izpuščaj?
Zdravljenje izpuščaja je odvisno od vzroka in vrste izpuščaja. Zato je identifikacija sprožilca še posebej pomembna. Če je izpuščaj posledica znane alergije, ga je običajno mogoče hitro odpraviti z izogibanjem sprožilcu. Če obstajajo drugi vzroki, jih je treba posebej zdraviti. Dodatno zdravljenje izpuščaja je pogosto koristno za ublažitev simptomov.
Katera zdravila pomagajo pri kožnem izpuščaju?
Vrsta zdravljenja z zdravili je odvisna od vzroka in resnosti bolezni. Poleg zdravljenja vzrokov je zdravljenje osredotočeno na izboljšanje simptomov.
- Boj proti povzročiteljem bolezni: Proti okužbam z bakterijami, virusi ali glivicami se borimo z ustreznimi zdravili, kot so antibiotiki, protivirusna zdravila ali antimikotiki. Če izpuščaj povzročajo pršice, je treba takoj začeti zdravljenje z odobrenimi insekticidi za pršico.
- Lokalno zdravljenje: Odvisno od vrste izpuščaja se lahko za lajšanje vnetja in srbenja uporabljajo kortikosteroidne kreme ali mazila. Pri alergijskih reakcijah lahko antihistaminiki zmanjšajo vnetje in s tem srbenje.
- Sistemska zdravila: V nekaterih primerih je pri hudem ali dolgotrajnem izpuščaju morda potrebna peroralna uporaba protivnetnih in protialergijskih zdravil. Ta vključujejo tablete s kortikosteroidi in antihistaminiki, ki hkrati zavirajo imunski sistem.
Zdravila lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato jih je treba jemati le po posvetu z lečečim zdravnikom.
Kateri ukrepi pomagajo pri celjenju kožnega izpuščaja?
Poleg specifičnega zdravljenja vzrokov izpuščaja lahko bolniki s svojim vedenjem podpirajo proces zdravljenja. To vključuje ukrepe, kot so:
- izogibanje dražljajem: Da bi podprli celjenje in preprečili nadaljnje draženje, se je treba izogibati morebitnim dražljajem, kot so agresivni detergenti in dišave.
- Udobna oblačila: Oblačila iz zračnih, naravnih tkanin, kot je bombaž, omogočajo dostop zraka do kože in tako podpirajo celjenje. Hkrati morajo biti oblačila ohlapna in se med gibanjem ne smejo drgniti ali drgniti ob kožo.
- Vlaženje in pomirjanje: Pri suhih izpuščajih je koristno redno uporabljati vlažilne kreme ali losjone. To bo pomirilo kožo in preprečilo izsušitev.
- Tehnike sproščanja: Pri izpuščajih, ki so posledica stresa, lahko pogosto pomagajo sprostitvene tehnike, kot sta joga ali avtogeni trening.
Kaj pomaga proti srbenju?
Težko je zatreti željo po praskanju. Kljub temu se morajo bolniki temu izogibati, če je le mogoče, da bi se izognili okužbam. Lahko pa se prizadetega območja nežno dotaknete ali ga poklepetate.
Usmerjeno zdravljenje srbenja je koristno. V ta namen se je kot še posebej učinkovito izkazala čarovnica, znana tudi pod imenom witch hazel. Ta zdravilna rastlina se tradicionalno uporablja za lajšanje srbenja in draženja kože. Čarovnica vsebuje adstringentne snovi. Te skrčijo kožo in zožijo krvne žile. To zmanjša srbenje. Poleg tega imajo tanini in flavonoidi v čarovnici protivnetni učinek in pomirjajo kožo. To lahko dodatno ublaži srbenje in zmanjša nelagodje. Čarobna lešnika se pogosto uporablja v obliki čarobne vode, izvlečka čarobne lešnika ali kreme iz čarobne lešnika. Pred uporabo čarovniške lešnike se prepričajte, da ne pride do alergijskih reakcij.
Katera domača sredstva pomagajo pri kožnem izpuščaju?
Pri zdravljenju izpuščaja lahko z nekaterimi domačimi sredstvi ublažite tudi neprijetne občutke. Pomembna domača sredstva za pomoč pri zdravljenju so:
- hladilni obkladki: Hladni obkladki lahko ublažijo srbenje in vnetje. Obkladki morajo biti hladni, vendar ne ledeno mrzli, da ne dražijo kože.
- Ovsena kaša: Kopel iz ovsene kaše lahko pomaga ublažiti srbenje in pomiriti kožo. V ta namen v vrečko, ki prepušča vodo, damo mlete ovsene kosmiče. Ta med kopeljo ostane v vodi. Namočene ovsene kosmiče lahko uporabite tudi za nežno obrivanje prizadete kože.
- Naravna olja: Naravna olja, kot so kokosovo olje, mandljevo olje ali olje večerne primule, lahko nanesete na kožo, da jo navlažite in zmanjšate vnetje. Učinek je najboljši, če olja nanesete na vlažno kožo.
- Aloe vera: Gel aloe vere ima pomirjujoče in protivnetne lastnosti. Sveži gel aloe vere ali naravno kremo iz aloe vere nanesite na prizadeto območje kože večkrat na dan.
- Kamilični čaj: Kamilični čaj ima lahko protivnetne in pomirjujoče lastnosti. Obkladke namočimo v čaj in jih nato otipamo.
Domača sredstva morda ne bodo odpravila osnovnega vzroka izpuščaja. Če izpuščaj vztraja, se poslabša ali ga spremljajo drugi simptomi, je priporočljivo obiskati zdravnika, ki bo postavil natančno diagnozo in priporočil ustrezno zdravljenje.