Pri dojenčkih in malčkih, ki nosijo pleničke, se pogosto pojavijo vneto oprsje ali mozolji. Dve tretjini vseh otrok v plenični dobi vsaj enkrat v tem obdobju trpi za pleničnim dermatitisom. Starši se sprašujejo, kaj hitro pomaga pri pleničnem dermatitisu.
Kako prepoznam plenični izpuščaj?
Simptomi pleničnega dermatitisa so različni. Vneto oprsje otroke boli in se kaže v njihovem vedenju. Zato so pogosto jokavci, se neradi premikajo in slabo spijo. Vneto oprsje se pri malčkih pogosto pokaže ob previjanju:
- Obsežna rdečica
- otekli in boleči predeli na zadnjici
- rdečica in odprta mesta na analnem ali genitalnem področju
- Pege in mozolji, ki lahko izcedijo
- bolečina in srbenje
- pekoč občutek med uriniranjem in iztrebljanjem
- bele in luskaste lise na koži v obliki obroča
- izrazit vonj po amoniaku
Vsi simptomi se ne pojavijo vedno hkrati. Oblikovanje lusk in izcedkov se običajno pojavi šele med potekom bolezni. V primeru pleničnega dermatitisa to kaže na glivice, t. i. plenično mrzlico.
Kateri so vzroki za dermatitis na prtičkih?
Vzrokov za izbruh dermatitisa zaradi plenic je veliko. Mnogi starši sumijo, da gre za preobčutljivost na plenice ali plenični ekcem. Vendar se to zgodi le v redkih primerih.
Kaj povzroča plenični dermatitis?
Izpuščaj iz plenic je za prizadete dojenčke zelo neprijeten, zato je koristno najti vzrok in ga ustaviti. Te simptome lahko povzroči veliko različnih vzrokov. Glavni vzrok je predvsem prepogosto menjavanje plenic. Iz urina nastaja škodljivi amoniak, ki zmehča kožo. Zaradi trenja, glivic ali bakterij občutljiva koža postane razdražena. Naslednje težave spodbujajo razvoj pleničnega dermatitisa:
- driska
- nezadostno čiščenje ali sušenje zadnjice
- Preveliko čiščenje z agresivnimi čistilnimi sredstvi
- Uporaba mokrih robčkov
- kisla ali začinjena hrana
- Prehlad ali izraščanje zob
Kako se zdravi dermatitis na prtičkih?
Vneto zadnjico pri dojenčkih ali majhnih otrocih je treba zdraviti takoj, preden se stanje še bolj razširi. Pri dojenčkih je plenični izpuščaj povezan s srbenjem in bolečino, ki ju je treba otrokom hitro odpraviti. Najpomembnejši ukrepi se osredotočajo na to, da se koža dobro posuši. To storimo tako, da:
- hitrim menjavanjem plenic po iztrebljanju.
- skrbno osušite spodnji del in kožne gube.
- Ne uporabljajte mokrih robčkov ali olja
- omogočite zraku in svetlobi dostop do kože na spodnjem delu telesa.
- Uporabljajte plenice, ki dihajo
- v plenicah uporabljajte svileno podlogo
Kateri izdelki se lahko uporabljajo za zdravljenje pleničnega dermatitisa?
Pri dermatitisu zaradi plenic lahko mazilo na osnovi dekspantenola prispeva k celjenju ran. Aktivna sestavina spodbuja nastajanje novih kožnih celic. Dokazano sredstvo za zdravljenje pleničnega dermatitisa je cinkovo mazilo. Ta izdelek ščiti kožo pred vlago in pospešuje celjenje. Pri številnih obolelih mestih je priporočljiva uporaba kortizonskega mazila. Vendar se to ne sme uporabljati pri dojenčkih in majhnih otrocih brez posvetovanja z zdravnikom.
Katera domača sredstva pomagajo pri pleničnem izpuščaju?
Pri dermatitisu zaradi plenic lahko z domačimi sredstvi ublažite nelagodje in pomagate pri zdravljenju. Klasični izdelki, ki se uporabljajo pri poškodbah, so se izkazali za učinkovite. Primerna domača sredstva za zdravljenje dermatitisa zaradi plenic so:
- Zdravilna volna absorbira vlago in zaradi lanolina skrbi za razdraženo in obremenjeno kožo.
- Tanini iz črnega čaja blažijo srbenje in delujejo proti vnetju.
- [Čarobna voda iz čarovnice]() je učinkovita proti vnetju ter zmanjšuje draženje in rdečico kože. Uporabiti je treba izdelek brez alkohola, sicer lahko hidrolat pri nanosu zažge.
- Kamilični čaj zavira vnetja in pospešuje celjenje ran
Ali moram otroka zaradi izpuščaja iz plenic peljati k zdravniku?
Če se kožne spremembe pojavijo na večji površini, vidno in nepojasnjeno, se je treba posvetovati s pediatrom. To velja tudi za huda ali dolgotrajna vnetja. Če obstaja sum na okužbo z glivicami ali bakterijami, mora zdravnik predpisati potrebna zdravila.
Kako lahko preprečim plenični izpuščaj?
Bolečine na zadnjici lahko preprečite s pravilno nego dojenčkove kože. Ciljno usmerjeni ukrepi, kot so:
- Redno menjavanje plenic: Dojenčki morajo dobiti svežo plenico najpozneje po dveh urah. Pri malčkih je treba ta interval podaljšati na tri do štiri ure.
- Plenicanje otrok po odvajanju blata: Otroci potrebujejo svežo plenico po odvajanju blata. To velja tudi, če je otrok ravnokar prejel sveže plenice.
- Osušite kožo: Po umivanju kožo temeljito osušite z brisačo. Poskrbite tudi za kožne gube.
- Za čiščenje ne uporabljajte mokrih robčkov: namesto mokrih robčkov uporabljajte krpice za umivanje ali vato. Zadnjico otrok, ki so v plenicah, očistite samo s čisto vodo ali oljem namesto z milom.
- Zgodnje zdravljenje: Če je koža rahlo rdeča, je treba preprečiti, da bi se poslabšala. Za čiščenje se lahko uporabljajo izdelki, ki vsebujejo tanine, kot sta črni čaj ali izvleček hamamelisa. Nato rdeča mesta pred vlago zaščitimo s cinkovim mazilom.
- Zrak in svetloba: Če se dojenčki in malčki redno gibljejo z golimi zadnjicami, se izsušijo tudi spodnje plasti kože. To je najbolje storiti, ko se je dojenček ravnokar odvajal in je bila zadnjica očiščena.
Poleti lahko dojenčke pustite, da se kopljejo ali plazijo brez plenic, da bi jih zamenjali. Plazilno odejo zaščitite s krpo iz molona ali staro brisačo. Pozimi lahko otroka brez plenice in oblačil hitro zebe. Hlačne nogavice z luknjico na dnu segrevajo majhne nogice, hkrati pa omogočajo dostop zraka do spodnjega dela telesa.