Koprivnica, imenovana tudi urtikarija, je kožna bolezen, za katero so značilne srbeče pege. Ime bolezni izhaja iz stare nemške besede "næssel", ki pomeni "kopriva". Izraz se nanaša na podobnost izpuščajev pri koprivnici s tistimi, ki jih povzroči dotik kopriv.
Kateri so simptomi koprivnice?
Simptomi koprivnice prizadenejo predvsem kožo. V nekaterih primerih pa so lahko prisotni tudi drugi telesni simptomi:
- Srbenje: Močno srbenje je najpogostejši simptom koprivnice in je lahko zelo moteče.
- Rdeče, dvignjene pege: Te se lahko pojavijo na različnih delih telesa ter se razlikujejo po velikosti in obliki.
- Otekanje: V primeru, da se vam pojavijo pordelosti, lahko pride do otekanja: Koprivnico lahko spremlja oteklina kože, zlasti okoli oči in ustnic.
- Angioedem: Pri nekaterih bolnikih pride do otekanja zaradi zadrževanja vode v koži, kar se pojavi pri koprivnici na obrazu. Angioedem se lahko pojavi sočasno s pordelostmi ali kot edini simptom.
- Vroča koža: Večina bolnikov se pritožuje zaradi neprijetno pregrete kože.
- Glavobol in bolečine v sklepih: Kadar je koprivnica posledica vnetja v telesu, sta pogostejša tudi glavobol in bolečine v sklepih.
- Vročina: Koprivnica pri nekaterih prizadetih ljudeh povzroči vročino, zlasti če je vzrok za nastanek koprivnice nalezljiv.
- Bolečina: Ob vnetju v telesu ali akutnih izbruhih lahko koprivnica povzroči tudi bolečino.
Ali je koprivnica nevarna?
Koprivnica je za prizadete bolnike zelo neprijetna, vendar ni nevarna. V primeru alergijske oblike pa je treba paziti na anafilaktični šok. Če se poleg simptomov pojavijo še nihanje krvnega obtoka, razbijanje srca, oslabelost krvnega obtoka in težko dihanje, se je treba takoj posvetovati z zdravnikom. Bolniki morajo biti previdni tudi pri angioedemu. Če na območju dihalnih poti nastanejo otekline, lahko to privede do akutnega oteženega dihanja.
Kakšen je potek koprivnice?
Koprivnica se pojavlja v epizodah, ki se večinoma pojavljajo ponoči. Pri številnih oblikah koprivnice simptomi izzvenijo v nekaj minutah ali urah, najkasneje po ustreznem zdravljenju z zdravili. Pogosto se simptomi v naslednjih dneh ponovno pojavijo.
Kako lahko koprivnico ločim od drugih kožnih bolezni?
V številnih primerih lahko koprivnico jasno prepoznamo po značilnih pordelinah na koži. Številne kožne bolezni, kot sta [ekcem]() ali [nevrodermitis](), povzročajo hudo srbenje na koži. Za razliko od drugih bolezni praskanje z nohti ne ublaži koprivnice. Namesto tega prizadete osebe s konicami prstov drgnejo po kožnih predelih. Posledica tega je manjše število vnetih področij kože pri koprivnici.
Kaj je vzrok za koprivnico?
Vzrok za koprivnico je povečana aktivnost imunskih celic, tako imenovanih mastocitov. Te sproščajo histamin, sporočilno snov, ki spodbuja vnetje. Ta sporočevalec povzroči, da se žile v telesu razširijo, kožne žile pa postanejo bolj prepustne. Posledično se v globljih plasteh kože razvijejo simptomi, kot so pordelosti, otekline in srbenje.
Katere so različne oblike panjev?
Urtikarija se deli na različne oblike. Običajno jo ločimo glede na sprožilec in trajanje:
- Spontana urtikarija: Pri spontani urtikariji se značilne pege običajno pojavijo po vsem telesu. Če se simptomi pozdravijo v šestih tednih, jo imenujemo akutna spontana urtikarija. Ta je pogosto posledica okužbe. Drug vzrok je lahko alergijska reakcija na pik ose, hrano ali zdravilo. Kronična spontana koprivnica se zdravi veliko dlje in lahko traja več mesecev. Sprožilci so pogosto podobni akutni obliki, vendar na telo vplivajo dlje časa. To so lahko kronična bolezen, dolgotrajno zdravilo, hrana ali kozmetični izdelki.
- Fizična koprivnica: Izpostavljenost zunanjim dražljajem, kot so mraz, vročina, svetloba UVA, sproži sporočilne snovi. Tudi drgnjenje oblačil ali praskanje kože lahko sproži koprivnico.
- Druge oblike koprivnice: Druge oblike vključujejo potno urtikarijo, ki jo lahko sproži obilno potenje med vadbo, vročim kopanjem ali začinjeno hrano. Koprivnico lahko sproži tudi predolgo zadrževanje v vodi ali fizični napor. Pogosta oblika je kontaktna urtikarija, ki jo lahko povzroči dotikanje kemikalij, čistil ali strupenih rastlin.
Kateri so znani sprožilci spontane koprivnice?
Sprožilci koprivnice so zelo različni. Pri približno 20 % bolnikov ni mogoče ugotoviti vzroka.
- Alergije: To so lahko alergije na hrano, zdravila, piki in piki žuželk, kozmetiko in druge snovi.
- Avtoimunske bolezni: Koprivnica je lahko tudi simptom avtoimunskih bolezni, kot sta lupus ali bolezen ščitnice.
- Infekcijske bolezni: Nekatere nalezljive bolezni, kot so hepatitis, mononukleoza in druge, lahko povzročijo koprivnico.
Ali moram zaradi koprivnice obiskati zdravnika?
Koprivnica je simptomatsko stanje, ki ima lahko različne vzroke. Zdravnik lahko lažje ugotovi vzrok koprivnice. Za hitro in učinkovito zdravljenje se je zato treba posvetovati z zdravnikom.
Ali je koprivnica nalezljiva?
Koprivnica je posledica individualnega odziva telesa na različne sprožilce. Zato bolezen ni nalezljiva.
Ali lahko koprivnico sproži Corona?
V več poročilih je bila koprivnica opažena skupaj z boleznijo corona. Domnevajo, da virus spodbuja imunske celice. V redkih primerih lahko koprivnico sproži tudi poživitveno cepljenje.
Kako se zdravi koprivnica?
Koprivnice ni mogoče pozdraviti. Ker je to pogosto le znak druge bolezni, je treba razjasniti vzrok za nastanek koprivnice. Če je koprivnica posledica določenih sprožilcev, se jim je treba za vsako ceno izogibati. S tem lahko zmanjšamo ali preprečimo simptome. Pri približno 80 % bolnikov lahko najdemo sprožilec. Na splošno bolezen običajno izgine sama od sebe.
Katera zdravila pomagajo proti koprivnici?
Ker koprivnice ni mogoče pozdraviti, se zdravljenje osredotoča na simptome. Za to je na voljo nekaj učinkovitih zdravil.
- Antihistaminiki: Ta zdravila pomagajo ublažiti otekanje in srbenje. Aktivne sestavine blokirajo histamin, ki povzroča simptome. Na voljo so tako antihistaminiki, ki so na voljo brez recepta, kot tudi antihistaminiki na recept.
- Kortikosteroidi: Če je koprivnica huda ali neznosna, lahko zdravnik predpiše kortikosteroide, kot je kortizon. To bo zmanjšalo vnetje in ublažilo simptome.
- Imunoglobulini: Pri hudih primerih koprivnice lahko zdravnik daje posebno vrsto beljakovin, imenovanih imunoglobulini, ki ublažijo simptome.
Kaj še pomaga proti pegam?
Pri nekaterih oblikah koprivnice lahko zdravljenje z UV svetlobo ublaži simptome.
V blagih primerih lahko pomaga zdravljenje simptomov, kot sta srbenje in vročina, z uporabo vlažilnih sredstev.
Katera domača sredstva pomagajo pri koprivnici?
Obstaja nekaj domačih sredstev, ki lahko pomagajo ublažiti simptome koprivnice.
- Hladna voda: Kopel v hladni vodi ali hladen obkladek lahko pomaga ublažiti srbenje in zmanjšati otekanje. Hlad povzroči, da se krvne žile skrčijo, in zmanjša sproščanje histamina.
- Skuta: Če na prizadeto območje nanesete debelo plast skute in jo pustite delovati vsaj 30 minut, to pomaga pri odpravljanju simptomov.
- Aloe vera: Aloe vera ima protivnetne lastnosti in lahko pomaga zmanjšati oteklino in ublažiti srbenje.
- Čarovnica: Čarovnica ima protibolečinske in protivnetne lastnosti. Hkrati čarovniška lešnika krči žile in tako zmanjšuje sproščanje histamina.
Kako se zdravi koprivnica pri otrocih?
Koprivnica pri otrocih je običajno posledica okužbe, kot so gripa, vnetje srednjega ušesa ali tonzilitis. Ker koprivnica pri dojenčkih in otrocih običajno traja le nekaj dni, jo lahko najprej zdravimo z domačimi zdravili. Za večjo varnost se je treba posvetovati s pediatrom. Če je koprivnica pri malčkih ali dojenčkih zelo srbeča, lahko zdravnik predpiše tudi histamine. Vendar je treba odmerek prilagoditi individualno, zato izdelkov brez recepta ne smemo uporabljati brez posvetovanja.
Ali je koprivnica med nosečnostjo nevarna?
Hormonske spremembe, ki jih povzroči nosečnost, lahko pospešijo nastanek koprivnice ali pa jo ponovno povzročijo. Če so simptomi hudi, na primer srbenje, se bo zdravnik odločil za morebitna zdravila. Lahko pa se zgodi tudi, da obstoječa koprivnica nenadoma izgine. Nevarnosti prenosa za nerojenega otroka ni.