Srbeča in rdeča koža je lahko znak okužbe s kožnimi glivicami (dermatomikoza). Bolezen se lahko pojavi na številnih delih telesa, najpogostejša oblika pa je atletsko stopalo. Glivična okužba ni znak slabe higiene.
Kaj je vzrok za glivice na koži?
Kožne glivice pri ljudeh in živalih povzročajo različne vrste glivic, večinoma nitaste ali kvasovke. Posamezne vrste se pogosto pojavljajo na različnih delih telesa. Prednostna mesta za kožne glivice so:
- noge in stopala
- roke in dlani
- zgornji del telesa
- glava in področje brade
Katere so različne vrste kožnih glivic?
Okužbe se delijo v različne oblike glede na telesno področje, kjer se glivična okužba pojavi, in glede na vrsto glive.
- Atletsko stopalo (tinea pedis)
- Glivice na rokah (tinea manuum)
- [glivice nohtov]() (onihomikoza ali tinea unguium)
- glive na glavi (tinea capitis)
- glivica na rokah, nogah, hrbtu in prsih (tinea corporis)
- Potni izpuščaj v predelu dimelj (kožna kandidoza)
- Pityriasis versicolor na hrbtu, prsih, vratu in rokah
- [izpuščaj zaradi plenic na]() zadnjici dojenčkov in malčkov
Večino teh bolezni povzročajo nitaste glive. Potni [izpuščaj]() povzročajo kvasovke, ki jih najdemo na koži vsakega človeka, medtem ko pityriasis versicolor povzročajo plesni.
Kakšen je potek okužbe s kožnimi glivicami?
Kako se okužijo prizadeti, je odvisno od posamezne vrste glive. Vlaknate in plesnive glive se prenašajo s stikom. Do okužbe pride predvsem s tesnim stikom z obolelimi osebami. Tudi živali s kožnimi glivami lahko okužijo ljudi. Kožne glive ne odmrejo takoj, ko so izpostavljene zraku. Zato se lahko okužijo tudi posredno:
- preproge in talne obloge
- Čevlji
- Brisače
- toplih in vlažnih predmetov v savnah ali bazenih, kot so kljuke vrat in tla.
Glivice kvasovk obkrožajo ljudi vse življenje. Pri zdravih ljudeh se te glivice lahko razmnožujejo le v majhnem obsegu in ne morejo vstopiti v telo. Vendar pa obstajajo določeni dejavniki tveganja, ki spodbujajo okužbo kože z glivicami kvasovk.
Kateri dejavniki tveganja spodbujajo nastanek kožnih glivic?
Zdrav imunski sistem lahko odvrne glivice na koži. Zaščitni kislinski plašč kože preprečuje, da bi spore prodrle v organizem. Če je imunski sistem oslabljen, obrambni sistem kože ne more zadostno zaščititi. Dejavniki tveganja vključujejo:
- okužbe, kot je gripa
- sladkorna bolezen
- jemanje imunosupresivov
- kemoterapija
- Debelost
- Prekomerno znojenje
- Pretirana higiena
- Stres
Kožne glivice, povezane s stresom, se pojavijo ob medsebojnem delovanju več dejavnikov. Kombinacija pomanjkanja spanja, slabe prehrane in psihološkega stresa zmanjša imunsko obrambo pred patogeni. Zaradi tega glivice lažje prodrejo v kožo.
Kateri so simptomi kožnih glivic?
Simptomi kožnih glivic se razlikujejo glede na povzročitelja in področje kože. Razlog za to je, da glivice napadajo različna področja kože.
Kako prepoznati glivice kože?
Glivice na koži se lahko v različnem obsegu razširijo v kožo. Zato razlikujemo dve različni vrsti:
\- Površinska kožna gliva: prizadene le roževinasto plast kot površinsko kožo.
\- Globlja kožna gliva: širi se pod površino ob lasnih koreninah in pogosto povzroča gnojna vnetja.
Proti površinskim kožnim glivicam se je lažje boriti. Mednje spada tudi obročkasta gliva, pri kateri se gliva kvasovka naseli le v roženici. Globlje vrste glivic običajno povzročajo nitaste glive in zahtevajo obsežno zdravljenje.
Kako prepoznam glivice na koži?
Glivice na koži se v zgodnjih fazah kažejo kot ena ali dve rdeči, srbeči točki na določenem delu telesa. Če se glivice kože širijo naprej, se prizadeto območje poveča. Hkrati se glede na vrsto glive povečajo simptomi, kot sta rdečica in [srbenje](). Pri nekaterih glivah kože se na prizadetih predelih kože pojavijo tudi bele lise. Simptomi bolezni so odvisni od vrste glive
\- Površinska oblika: manjše vnetje, šibka modrikasta rdečina kože na prizadetem območju.
\- Globoka oblika: izcedek, gnojno vnetje, močno srbenje, kožni madeži, izpadanje las, splošno slabo počutje z oteklimi bezgavkami.
Kako se diagnosticira glivice na koži?
Diagnozo kožnih glivic je mogoče postaviti že s pregledom kože. Za natančno opredelitev bo zdravnik pripravil glivno kulturo in določil vrsto glive.
Ali naj grem k zdravniku zaradi glivic na koži?
Če sumite na glivice na koži, se posvetujte z zdravnikom. Čim prej bo bolezen zdravljena, tem lažje se bo pozdravila. Če je diagnosticirana pozno, je zdravljenje veliko težje in traja dlje časa. Če glivice ne zdravimo ali jo zdravimo prepozno, lahko ostanejo brazgotine. Predvsem se je treba z zdravnikom posvetovati, če je okužba na poraščenem predelu. Če je gliva na lasišču ali v predelu brade, lasje pogosto izpadejo. Če glivice ne zdravimo pravočasno, lasje ne bodo zrasli nazaj. Če se glivice na koži pojavijo pri dojenčkih in nosečnicah, mora bolnika vsekakor pregledati zdravnik.
Kako lahko zdravite glivice na koži?
Zdravljenje poteka s protiglivičnimi zdravili, ki uspešno uničujejo kožne glivice. Natančen odmerek teh zdravil je odvisen od vrste kožnih glivic ter resnosti okužbe in telesne regije. Pri površinskih glivah kože je pogosto mogoče zdravljenje s topično uporabljenimi sredstvi, kot je krema proti glivicam kože. V primeru hudih okužb je pogosto treba jemati tablete proti glivicam kože.
Katera sredstva pomagajo proti kožnim glivicam?
V lekarnah so na voljo različne kreme in mazila proti kožnim glivicam, ki se uporabljajo lokalno. Vsebujejo različne antimikotike, ki uničujejo glivice. Najpogostejše učinkovine so mikonazol, terbinafin, amorolfin ali klotrimazol. Mazila je treba redno nanašati na prizadeta mesta. Zlasti v primeru kožnih glivic na roki se pred nadaljevanjem uporabe prepričajte, da se krema najprej vpije.
Kdaj so potrebne tablete za kožne glivice?
Pri nekaterih glivičnih boleznih učinek mazil ne zadostuje za ustrezen boj proti kožnim glivicam. V teh primerih je treba tablete jemati peroralno. Ti izdelki običajno vsebujejo griseofulvin, terbinafin, itrakonazol ali flukonazol kot učinkovine proti kožnim glivicam. Zdravljenje s tabletami je potrebno v naslednjih primerih:
- globoke glivične okužbe, kot so glivice nohtov
- glivične okužbe na poraščenih predelih, kot so glivice na glavi
- kožne glivice ne izginejo s kremo
- Nestrpnost za lokalno uporabljeno zdravilo
Kaj moram upoštevati pri zdravljenju glivic na koži?
Ne glede na to, ali gre za tablete ali mazilo proti kožnim glivicam, je treba vedno paziti na trajanje uporabe. Tudi če okužba ni več vidna, lahko povzročitelji bolezni še vedno mirujejo v telesu. Če zdravilo prehitro prekinemo, se glivice ponovno razširijo.
Katera domača sredstva pomagajo proti kožnim glivicam?
Za kožne glivice lahko domača sredstva delujejo na različne načine. Nekatere snovi vsebujejo blage antimikotike in lahko z mazili zavirajo glivice na koži ter podpirajo celjenje. Ker domača sredstva ne prodrejo v globoke plasti kože, jih lahko uporabljamo za zdravljenje predvsem površinskih okužb. Druga domača zdravila podpirajo celjenje kože in zmanjšujejo simptome, kot je [srbenje](). Pri glivičnih okužbah so priporočljiva naslednja zdravila:
\- Jabolčni kis spremeni vrednost pH in tako uniči spore glivic. Kopeli nog, rok ali celotne kopeli lahko ustavijo širjenje bolezni.
\- Olje čajevca se z eteričnimi olji, ki jih vsebuje, bori proti glivicam na koži. Razredčeno z nevtralnim oljem, na primer kokosovim ali mandljevim, ga nanesemo na prizadeta mesta. Hkrati deluje protivnetno in tako preprečuje dodatno okužbo z bakterijami.
\- Hamamelis, imenovan tudi čarovnica, vsebuje veliko taninov. Ti povzročijo, da se koža skrči in zapre majhne rane. Patogeni tako lažje prodrejo skozi kožo in povzročijo okužbe. Hkrati čarovnica zmanjšuje srbenje in s tem povečuje kakovost življenja prizadetih.
Kako preprečiti glivice na koži?
Glivice kože so nalezljive in zahtevajo dolgotrajno zdravljenje. Zato je pomembno pravilno preprečevanje okužbe. To pomeni, da poskrbite za svoje zdravje ter se izogibajte debelosti in stresu. Drugi ukrepi so:
- temeljito osušite kožo po kopanju ali prhanju.
- Ohlapna oblačila iz materialov, ki dihajo, kot je bombaž, zmanjšujejo znojenje.
- na javnih mestih, kot so bazeni, nosite kopalne čevlje
- redno si umivajte roke
Kaj naj storim, če so v družini glivične okužbe kože?
Če se je družinski član okužil z glivicami na koži, morate še posebej strogo paziti na higieno. To vključuje:
- Vsak družinski član mora uporabljati svoje brisače in krpe.
- Vse uporabljene izdelke okužene osebe je treba oprati vsaj pri 60 °C. Če je temperatura nižja, je priporočljivo uporabiti higienski izpiralnik za perilo.
- Če imate atletsko stopalo ali glivice na nohtih, hoja z bosimi nogami po domu ni primerna
- Za pokrivanje kavčev in stolov lahko uporabite pralne odeje
- Razkužite skupne higienske pripomočke, kot so ščetke.
- Če se je okužil hišni ljubljenček, se izogibajte božanju in božanju
- Okužene osebe morajo dnevno menjati brisače, da se glivice ne razširijo na druga območja.