Pruritus, znan tudi kot srbenje, je neprijeten občutek na koži. Izraz izvira iz latinskega prurire, kar v prevodu pomeni "srbeti". Srbenje je lahko simptom različnih bolezni in stanj. Žal pa poleg srbenja mnogi oboleli trpijo tudi zaradi občutka sramu in živijo izolirano. Ustrezno diagnosticiranje in zdravljenje pruritusa lahko pripomoreta k znatnemu izboljšanju kakovosti življenja.
Kaj je pruritus?
Pruritus je medicinski izraz za "trajno srbenje", zaradi katerega se ljudje želijo ves čas praskati po koži. Če se prizadete osebe prepustijo srbenju, pride do kratkotrajnega olajšanja. Koža je zaradi praskanja obremenjena in nastane začaran krog srbenja in praskanja. V hujših primerih nastanejo opraskana mesta in brazgotine.
Katere so različne oblike pruritusa?
Spontano pojavljajočo se hudo srbečico najprej imenujemo akutna. Če traja dlje kot šest tednov ali se ponavlja, se stanje šteje za kronično. Ljudje, ki trpijo za kroničnim pruritusom, se lahko zaradi stalnega srbenja počutijo neprijetno. Zaradi tega ima lahko pruritus velik socialni vpliv. Srbenje lahko povzroči tudi motnje spanja, kar vpliva na vsakodnevne dejavnosti in poklicno življenje.
Kateri so simptomi pruritusa?
Pruritus lahko povzroča številne simptome. Najpomembnejši je neprijeten občutek na koži, ki ga lahko povzroči praskanje ali drgnjenje. V hujših primerih lahko pruritus povzroči spremembe na koži, kot so rdečina, oteklina, mehurji ali kraste. Koža prizadetih je pogosto nagnjena k izsušitvi. Če se srbenju prepustite, so lahko vidna opraskana mesta.
Kako je videti koža s pruritusom?
Poznamo dve različni obliki pruritusa. Gre za različna stanja kože:
- Pruritus cum materia: V tem primeru se srbenje pojavi kot spremljajoči simptom kožnih bolezni, kot so atopijski ekcem, dermatomikoza, luskavica ali urtikarija. Koža je rdeča, luskasta ali razpokana, odvisno od predhodne bolezni.
- Pruritus sine materia: V teh primerih se srbenje pojavi brez primarnih vidnih kožnih sprememb.
Kako je s srbenjem in pruritusom?
Pruritus srbenje se lahko počuti na različne načine. Lahko je rahlo mravljinčenje, zbadanje ali pekoč občutek, lahko pa ga opišemo kot neprijeten občutek vlečenja ali stiskanja. Včasih se srbenje občuti kot srbenje, praskanje ali praskanje. Obstajajo tudi primeri, ko je srbenje tako intenzivno, da je boleče. Vrsta in intenzivnost srbenja se lahko razlikujeta glede na vzrok, lokacijo in resnost pruritusa.
Kateri so vzroki za pruritus?
Srbenje se pojavi zaradi stimulacije zgornjih živčnih vlaken v koži. Do te stimulacije ali draženja pride prek različnih sporočilnih snovi iz kože ali krvi. Stimulacija poteka od živcev v hrbtenjači do možganov. Tako nastane impulz za praskanje območja. Obstajajo različne sporočilne snovi, ki lahko sprožijo srbenje. Zato je lahko občutek na območjih s srbenjem pri vsaki osebi zelo različen.
Kateri dejavniki lahko sprožijo purizem?
Oddajanje sporočilnih snovi, kot sta histamin ali serotonin, lahko sprožijo različni dejavniki.
- Kožne bolezni: različne kožne bolezni, kot so ekcem, luskavica, koprivnica (urtikarija), kontaktni dermatitis, luskavica.
- Sistemske bolezni: sistemske bolezni, kot so bolezni jeter (npr. ciroza), bolezni ledvic, sladkorna bolezen, bolezni ščitnice, rak ali HIV/AIDS.
- Zdravila: neželeni učinek nekaterih zdravil, kot so antibiotiki, antidepresivi ali zdravila proti bolečinam iz skupine opioidov in druga zdravila.
- Okužbe: Okužbe z virusi, kot so norice, skodle in HIV, ali paraziti, kot so naglavne uši.
- Fizični dražljaji: Dražljaji, kot so piki žuželk, [sončne opekline\]\(/sunburn/), povzročeni mraz ali vročina.
- Duševne bolezni: Stres, tesnoba, depresija ali druge duševne bolezni.
- Nosečnost: Nosečniški dermatitis lahko spremlja močno srbenje.
V nekaterih primerih lahko pruritus sproži tudi medsebojno delovanje več dejavnikov. Če je prisoten tudi pruritus brez kožnih sprememb, je diagnoza pogosto težja. Zato vzroka srbenja ni mogoče določiti pri vsakem bolniku.
Na katerih delih telesa se lahko pojavi pruritus?
Prizadeti bolniki občutijo srbenje na različnih delih telesa. Težave se lahko pojavijo po vsem telesu ali le lokalno na določenem območju. Glede na pojavnost bolezni ločimo dve različni obliki:
- Generalizirani pruritus: Srbenje se pojavlja po vsem telesu in ima lahko različne vzroke.
- Lokalizirani pruritus: Srbenje se pojavi le na določenih delih telesa, na primer na glavi (pruritus capitis), v pazduhah, na spolovilu (pruritus genitales in pruritus vulvae) ali na zadnjici (pruritus ani).
Katere so različne oblike pruritusa?
Glede na sprožilne dejavnike ločimo različne oblike pruritusa.
- Nevropatski pruritus: Ta srbečica je posledica poškodbe ali okvare živcev, ki so odgovorni za občutek srbenja. Primer tega je hernija diska. Pri tej obliki pruritusa se srbenje običajno pojavi na majhnem, omejenem območju.
- Psihogeni pruritus: gre za srbenje, ki ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali depresija. Čeprav je srbenje resnično, vzrok zanj ni telesna bolezen. Psihogeni pruritus naj bi sprožilo sproščanje endorfinov.
- holestatični pruritus: to obliko pruritusa povzročajo težave z jetri in žolčem, na primer hepatitis, ciroza jeter. Prizadeti se pritožujejo nad hudim nelagodjem, zlasti zvečer in ponoči. To je pogosto povezano z motnjami spanja. Srbenje je običajno lokalizirano na podplatih in notranjih površinah rok.
- Pruritus senilis: Stanje se pojavlja predvsem pri starejših ljudeh zaradi staranja kože in izgube vlage. Pojavi se lahko zaradi kserozoze ([suha koža\]\(/dry-skin/)) ali prurigo nodularis, kožne bolezni, za katero so značilni trdovratni, srbeči vozliči na koži. Srbenje se običajno pojavi na okončinah, glavi in vratu ter lahko povzroči bolečine, motnje spanja in poslabšanje kakovosti življenja.
- Akvageni pruritus: To je redka vrsta srbečice, ki se pojavi po stiku z vodo. Prizadeti ljudje občutijo močno srbenje na koži, ko se tuširajo, kopajo ali plavajo. Simptomi se lahko začnejo neposredno ob stiku z vodo, pa tudi po njem, in trajajo največ eno uro.
Kako se zdravi pruritus?
Zaradi številnih vzrokov pruritusa je zdravljenje zelo individualno. Posebej pomembno je, da ugotovimo vzrok kroničnega srbenja. Če pruritus sprožijo zdravila, fizični dražljaji ali bolezni, lahko z odpravo vzrokov pride do izboljšanja. Ker srbečica običajno izzveni le zelo počasi, se izvaja tudi simptomatsko zdravljenje. Ta je indicirana tudi, če vzrok ni znan.
Kateri zdravnik pomaga pri pruritusu?
Če imate vztrajno ali hudo srbenje, morate obiskati zdravnika, da vam postavi diagnozo in vas zdravi. Najprej se lahko obrnete na splošnega zdravnika ali dermatologa (dermatologa), saj so specializirani za diagnosticiranje in zdravljenje kožnih bolezni, ki lahko povzročajo srbenje. Če je srbenje posledica sistemske bolezni, vas lahko zdravnik napoti k specialistu, na primer gastroenterologu za bolezni jeter ali nefrologu za bolezni ledvic.
Kateri splošni ukrepi pomagajo pri pruritusu?
Ne glede na vzrok je pri kroničnem srbenju priporočljiva osnovna terapija. Ne le pri pruritusu senilis, koži primanjkuje vlage. Zato so negovalni ukrepi pomemben sestavni del zdravljenja.
- Čiščenje: Ne prhajte se in ne kopajte preveč vroče, za čiščenje pa uporabljajte le blaga mila ali sindete.
- Negovalna krema: Zdravljenje z vlažilno in obnovitveno negovalno kremo za krepitev kožne pregrade s sestavinami urea, glicerin ali mlečna kislina.
- Izogibajte se stiku z dražilnimi snovmi, kot so detergenti in volna.
- Stres: uporabite sprostitvene tehnike, kot sta joga ali avtogeni trening, da se znebite stresa.
- Vlaga: poskrbite za zadostno vlažnost v prostorih
Katera zdravila delujejo pri pruritusu?
Medikamentozno zdravljenje pruritusa je zelo individualno prilagojeno bolniku s strani lečečega zdravnika. Odvisno je od vzroka in individualnega poslabšanja kakovosti življenja. V primeru hudega srbenja in posledične poškodbe kože so naslednja zdravila učinkovita kot mazila ali kreme za lokalno zdravljenje kože:
- Kortikosteroidi: lajšajo srbenje pri kožnih boleznih, kot so ekcem, luskavica ali kontaktni dermatitis.
- zaviralci kalcineurina: uravnavajo imunski sistem in tako lahko zmanjšajo vnetne procese.
- Lokalni anestetiki: Lokalni anestetiki, kot sta lidokain ali pramoksin, se lahko uporabljajo za kratkotrajno lajšanje srbečice.
Sistemska zdravila se uporabljajo pri generaliziranem pruritusu s srbenjem po vsem telesu. Običajno so na voljo v obliki tablet.
- Antihistaminiki: Antihistaminiki, kot so difenhidramin, cetirizin ali loratadin, lahko pomagajo pri zdravljenju srbečice, povezane z alergijo.
- Imunosupresivi: lahko se uporabljajo pri zdravljenju hudih kožnih bolezni, povezanih s srbenjem.
- Zdravila proti nevropatski bolečini: zdravila proti nevropatski bolečini se lahko uporabljajo pri zdravljenju pruritusa sine materia.
- Opioidni antagonisti: lahko se uporabljajo pri zdravljenju pruritusa pri bolnikih s pruritusom, povezanim z opioidi.
Nekatera od teh zdravil lahko povzročijo hude neželene učinke. Zato se smejo uporabljati le pod zdravniškim nadzorom.
Katera domača sredstva delujejo za pruritus?
Obstajajo različna domača sredstva, ki pomagajo proti hudemu srbenju. Še posebej se je izkazala terapija s čarovničinim lešnikom, imenovanim tudi witch hazel. Destilat čarovniške lešnike vsebuje aktivne snovi, ki delujejo zdravilno, adstringentno in protivnetno na rane. Zahvaljujoč čarovniški lešniki se poveča vsebnost vlage in maščob v suhi koži. Tako se ublaži srbenje, hkrati pa se koža zaradi čarovničeve lešnike nahrani.
- Če je srbenje močno, lahko prizadetim kratkoročno olajšajo hladni in vlažni obkladki z jogurtom, črnim čajem ali malo kisa. Kožo je treba po tem dobro namazati.
- Kopel iz ovsenih kosmičev pomiri kožo in ublaži srbenje. V vodo za kopel preprosto dodajte skodelico ovsenih kosmičev in se namakajte 15-20 minut.
- Aloe vera: Gel aloe vere lahko pomaga pomiriti kožo in ublažiti srbenje. Preprosto nanesite gel na prizadeto območje in pustite, da se vpije.
- Obkladki in kopeli s čajem iz cvetov kamilice so učinkoviti proti vnetju in pospešujejo celjenje opraskanih delov kože.
Ali se lahko pri mojem psu pojavi pruritus?
Psi lahko trpijo tudi zaradi srbenja, ki se imenuje pruritus. Vzrokov za pruritus pri psih je več, med drugim alergijske reakcije na hrano ali okoljske dejavnike, kot so cvetni prah, ugrizi bolh, okužbe kože in zajedavci, kot so pršice. Kadar pes trpi za pruritusom, lahko kaže znake srbenja, kot so stalno praskanje, grizenje ali lizanje na določenih mestih, izpadanje dlake ali spremembe na koži, kot sta rdečina ali luščenje. Natančen pregled pri veterinarju lahko pomaga ugotoviti vzrok srbenja in se lahko začne ustrezno zdravljenje. Odvisno od vzroka pruritusa lahko to vključuje zdravila, posebne diete ali ukrepe za nego in higieno. Poleg tega lahko psa negujete z domačimi sredstvi. Za živali je še posebej primerna tudi čarovnica. Obkladki ali mazila s čarovničinim lešnikom zmanjšujejo srbenje in podpirajo celjenje odprtih predelov.