Ob prvem spomladanskem soncu ali počitniškem soncu lahko brez zaščite hitro nastanejo sončne opekline. Nelagodje, kot sta rdečica in bolečina, je v primeru hudih opeklin zelo neprijetno. Kaj lahko storimo proti sončnim opeklinam, da rdeč obraz ali srbenje na prizadetem delu telesa hitro izgineta?
Kako nastanejo sončne opekline?
![sonnenbrand2.jpg]( =1400x940)
Na prostem je naše telo nenehno izpostavljeno ultravijoličnim sončnim žarkom, skrajšano UV-žarkom. Ko žarki zadenejo našo kožo, se ta spremeni. Enak učinek lahko povzročijo tudi umetni viri, kot sta solarij ali varjenje. Sevanje je razdeljeno na različne valovne dolžine UV-A, UV-B in UV-C. Žarki UV-B so nevarni za človeško telo, ker imajo visoko energijo in jih ozračje ne filtrira. Če na kožo pade preveč UV-sevanja, se celice poškodujejo in počasi odmrejo. Telo se odzove s povečanim krvnim obtokom, kar povzroči rdečico kože in druge simptome.
Kdo je med sončenjem ogrožen?
Sončne opekline so nevarne, ker lahko uničenje kožnih celic povzroči nastanek kožnega raka. Ljudje s svetlo kožo in svetlimi blond ali rdečkastimi lasmi ter dojenčki in otroci se ne smejo izpostavljati soncu brez zaščite. Vendar lahko tudi temnejše vrste kože hitro dobijo sončne opekline. Na morju ali ob stavbah so sončni žarki zaradi odbijanja močnejši kot na drugih mestih. Intenzivnost sončnih žarkov se z vsakim metrom nadmorske višine enakomerno povečuje, zato je nevarnost sončnih opeklin tam bistveno večja. Tudi ljudje s temnejšo kožo naj bi se v takšnih razmerah soncu brez zaščite izpostavljali le kratek čas.
Kateri so simptomi sončnih opeklin?
![sonnenbrand3.jpg]( =1400x940)
Sončne opekline se vedno pokažejo z rdečico na koži. Odvisno od intenzivnosti izpostavljenosti soncu so lahko simptomi različno izraziti. Zato jo razvrščamo v različne stopnje glede na:
\- sončne opekline 1. stopnje: to so blage sončne opekline. Koža je rdeča, topla in napeta. Drugi neprijetni simptomi so bolečina, pekoč občutek in srbenje.
\- Sončne opekline 2. stopnje: rdečina in srbenje sta bolj izrazita. Poleg tega na koži nastanejo mehurji.
\- Sončne opekline 3. stopnje: Poleg simptomov druge stopnje se na opečenih mestih odlušči tudi zgornja plast kože. Pri tej hudi obliki se lahko pojavijo tudi vročina, mrzlica in slabost.
Kako dolgo trajajo sončne opekline?
Kdaj sončne opekline popolnoma izzvenijo, je odvisno od njihove resnosti. Če so simptomi blagi, se zdravljenje običajno začne drugi ali tretji dan. V naslednjih dneh simptomi tudi popolnoma izginejo. Pri zmernih do hudih sončnih opeklinah traja celjenje od dva do tri tedne.
Kaj pomaga proti sončnim opeklinam?
V primeru akutnih znakov sončnih opeklin se je treba takoj izogibati soncu. Prizadete osebe morajo dobro pokriti mesta in se umakniti v gosto senco ali zaprte prostore. Zdravljenje sončnih opeklin je odvisno od stanja kože.
Kako se zdravijo sončne opekline?
![sonnenbrand4.jpg]( =1400x940)
Prva pomoč pri sončnih opeklinah je hlajenje prizadetih delov telesa s hladno prho, vlažnimi brisačami, ledenimi kockami ali hladilnimi obkladki. V primeru bolezni srca in ožilja, pregrevanja ali otrok pred tem popijte vodo in zdravljenje začnite z mlačno vodo. Hladilnih obkladkov in ledenih kock nikoli ne smete položiti neposredno na kožo, temveč jih morate pred tem pokriti z brisačo. Če so sončne opekline na zgornjem delu telesa, jih bo pomagala ohladiti mokra srajca. Odvisno od resnosti sončne opekline je koristno od eno do dve uri hlajenja. Po tem pomagajo različni geli in kreme proti neprijetnim občutkom.
Katera sredstva pomagajo proti sončnim opeklinam?
Za zdravljenje sončnih opeklin se uporabljajo vlažilni izdelki, kot sta aloe vera in pantenol. Aloe vera dodatno hladi kožo. Izdelki za nego z aktivnima sestavinama pantenolom in ognjičem podpirajo celjenje. Vsi uporabljeni geli ali kreme morajo biti brez dišav, alkohola in enostavni za uporabo. Proti vnetju kože pomagajo hidrokortizonske kreme, ki so v lekarnah na voljo brez recepta.
Kdaj naj grem k zdravniku zaradi sončnih opeklin?
![sonnenbrand5.jpg]( =1428x940)
V primeru hudih sončnih opeklin se posvetujte z zdravnikom. Če se na koži pojavijo mehurji, jih lahko odstrani le zdravnik. Za preprečevanje simptomov teh opeklin so pogosto potrebne močnejše kortizonske kreme ali tablete, ki jih je mogoče dobiti le pri zdravniku na recept.
Katera domača sredstva uporabiti proti sončnim opeklinam?
Pri sončnih opeklinah so domača sredstva pogosto zelo učinkovita pri lajšanju neprijetnih občutkov in celjenju kože. V začetni fazi pomagajo hladilni obkladki s skuto ali jogurtom, ki jih nanesemo na prizadeta mesta v debelini vsaj palca. Skuta in jogurt se ne smeta izsušiti, da se koža pri odstranjevanju dodatno ne napne. Proti akutnim simptomom pomagajo tudi redni, dolgotrajni obkladki z različnimi domačimi zdravili.
- Kamilični čaj pomirja kožo in podpira celjenje.
- Hamamelisova voda ([witch hazel\]\(/witch hazel/)) vsebuje eterična olja s hladilnimi in blažilnimi lastnostmi. Adstringentni učinek čarovniške lešnike zmanjšuje prekomerni pretok krvi pri sončnih opeklinah in spodbuja umirjanje rdečine.
- Črni čaj vsebuje tanine, ki delujejo antibakterijsko in blažijo bolečine. Na ta način podpirajo celjenje kože.
Etanol (alkohol) je včasih dodan vodi iz čarovniškega olja kot konzervans. Pri sončnih opeklinah je treba uporabljati le izdelke brez alkohola; etanol iz celic odvaja vlago in izsušuje kožo. Zato izdelkov, ki vsebujejo etanol, ne smete uporabljati za sončne opekline.
Kaj pomaga proti srbenju pri sončnih opeklinah?
![sonnenbrand6.jpg]( =1400x940)
Ko najhujše bolečine minejo, se začne proces zdravljenja. V tej fazi so sončne opekline zelo srbeče. Če se bolnik temu prepusti, obstaja nevarnost vnetja in nastanka brazgotin. Proti temu pomagajo večkratni nanosi vlažilnih krem z aktivnima sestavinama glicerinom in sečnino. Med nanosi pomagajo obkladki z vodo iz čarovnice, ki preprečujejo srbenje.
Kako preprečiti sončne opekline?
Ker lahko sončne opekline sprožijo kožnega raka, je preprečevanje še posebej pomembno. Uporaba kreme za sončenje je še posebej priljubljena, saj lahko še vedno nosite lahka oblačila. Za dojenčke in majhne otroke je varna zaščita z zaščitnim faktorjem 50+. Odrasli izberejo zaščitni faktor pred soncem glede na svoj tip kože in načrtovane dejavnosti. Primerne so predvsem mineralne kreme za sončenje brez vonja. Zaščito pred soncem lahko nadomestite tudi z ustreznimi oblačili.
- Tesno tkani tekstilni izdelki iz sintetičnih vlaken bolje ščitijo pred sončnimi opeklinami kot ohlapno perilo.
- Srajce z dolgimi rokavi in hlače pokrivajo roke in noge.
- Pokrivala za glavo ščitijo pred sončnimi opeklinami na lasišču
- Klobuki z vrhom ali široki klobuki preprečujejo sončne opekline na obrazu.
- Za otroke, ki stojijo ali so v gorah, uporabljajte posebne majice z UV-žarki.
- Izpostavljeni deli telesa, kot so roke in vrat, morajo biti namazani s kremo za sončenje