Koža srbi in je rdeča - to so lahko znaki kontaktne alergije. Kožne spremembe se medicinsko imenujejo alergijski kontaktni dermatitis ali alergijski kontaktni ekcem in se pojavijo, ko koža pride v stik z določeno snovjo. Ta pojav ne prizadene le ljudi, ampak se lahko pojavi tudi pri živalih, kot so psi. Prepoznavanje sprožilcev in ustrezno zdravljenje sta ključna za zagotavljanje dobrega počutja prizadete osebe.
Kateri so simptomi kontaktne alergije na koži?
Kontaktni dermatitis se vedno pokaže kot sprememba na koži, ki se pogosto pojavi šele po 48 urah po stiku. Zaradi različnih vzrokov so lahko simptomi kontaktne alergije različni. Pri prizadetih osebah se pogosto pojavijo:
- rdečino in oteklino kože
- solzne mehurčke
- nastanek pordelosti
- nastajanje krast ali luščenje
- srbenje
- Pekoč
Kako močno je srbenje pri kontaktni alergiji?
Kontaktno alergijo vedno spremlja [srbenje](). Intenzivnost je lahko odvisna od različnih dejavnikov, vključno z občutljivostjo osebe na alergen, resnostjo alergijske reakcije in prizadetim delom telesa. Srbenje je pogosto hudo in je lahko zelo moteče. Pojavi se močna želja po praskanju, da bi dosegli kratkotrajno olajšanje. To pa povzroči draženje kože, ponovno srbenje in nadaljnje zaplete, kot so okužbe. Srbeča mesta lahko tudi masiramo z rahlim pritiskom. Ta dotik preprečuje poslabšanje stanja kože.
Na katerih delih telesa se pojavljajo kontaktne alergije?
Kontaktne alergije se lahko pojavijo na različnih delih telesa, odvisno od alergena, s katerim pride koža v stik. Kontaktni ekcem se pogosto pojavi na naslednjih mestih:
- Obraz
- rokah
- roke in noge
- vrat in dekolte
- področje genitalij:
- Stopala
Kaj je vzrok kontaktne alergije?
Vzrok kontaktne alergije je pretiran odziv imunskega sistema na določeno snov. Ko koža pride v stik s to snovjo, se T-celice v telesu odzovejo. Domnevajo, da je ta pretirana reakcija telesa genetsko pogojena.
Kako se razvije kontaktna alergija?
Kontaktna alergija se ne pojavi takoj ob stiku. Razvojni proces vključuje več korakov. Med prvo izpostavljenostjo alergeni snovi jo imunski sistem prepozna kot tujo in oblikuje posebne obrambne mehanizme, tako imenovana protitelesa. Ob tem stiku še ne opazimo kožnih sprememb. Ob ponovni izpostavljenosti se že nastala protitelesa vežejo na posebne celice kože, tako imenovane mastocite. To povzroči sproščanje snovi, ki spodbujajo vnetje, kot je histamin. Te povzročijo lokalno vnetno reakcijo v koži, ki vodi do značilnih simptomov kontaktne alergije. Zaradi tega večkratnega stika se kontaktni ekcem običajno razvije šele v odrasli dobi.
Kateri so sprožilci kontaktne alergije?
Kontaktno alergijo lahko sprožijo različne snovi. Spodaj so navedeni nekateri pogosti alergeni, ki lahko povzročijo kontaktno alergijo:
- Kovine: nikelj, krom, kobalt in druge kovine, ki jih najdemo v nakitu, zaponkah za pasove, urah, kovinskih zaponkah ali kovinskem orodju.
- Kozmetika: kovinski izdelki, ki jih vsebujejo kovine: V kozmetiki: sestavine v izdelkih za nego kože, kot so konzervansi (npr. parabeni), dišave, barvila ali izdelki za osebno nego, kot so šamponi, mila ali dezodoranti.
- Zdravila: Nekatera zdravila za zunanjo uporabo, kot so antibiotiki.
- Dišave: Dišave v kozmetičnih ali čistilnih izdelkih, eterična olja ali nekateri rastlinski izvlečki.
- Lateks: Alergija na lateks zaradi stika z rokavicami iz lateksa, izdelki iz lateksa ali medicinskimi oblogami.
- Kemikalije: različne kemikalije v gospodinjskih izdelkih, čistilih in barvah,
- topilih, pesticidih ali industrijskih snoveh.
- Rastline: Nekatere vrste rastlin lahko povzročijo alergijske reakcije, na primer bršljan.
- Hrana: V nekaterih primerih lahko nekatera živila ob stiku s kožo povzročijo alergijske reakcije.
Kako zdravnik testira kontaktno alergijo?
a ugotavljanje vzroka kontaktne alergije lahko zdravnik uporabi različne metode. Osnova je temeljita anamneza, pri kateri se upošteva zdravstvena anamneza. Pri tem je treba raziskati možne sprožilce in stike z določenimi snovmi. Pri tem se lahko upoštevajo tudi snovi, ki so jih prej prenašali brez težav. Za diagnosticiranje so na voljo različne metode:
- Test z obliži: Test z obliži je pogosto uporabljena metoda za diagnosticiranje kontaktnih alergij. Na kožo se nanesejo majhne količine razredčenih raztopin alergenov, ki se prekrijejo s posebnimi obliži. Po 48 urah se test oceni, da se ugotovi, ali je prišlo do kakršnih koli sprememb na koži.
- Epikutani test: Podobno kot pri testu z obliži tudi pri epikutanem testu na kožo nanesemo raztopine alergenov. Vendar se za razliko od testa z obliži za testiranje večjega števila snovi hkrati uporabljajo posebne testne komore.
- Krvni testi: S krvnimi testi, kot je krvni test IgE, se meri prisotnost specifičnih protiteles (protiteles IgE) proti določenim alergenom v krvi. Vendar so ti testi manj občutljivi kot kožni testi in se običajno uporabljajo v povezavi z drugimi diagnostičnimi metodami.
Kako se zdravi kontaktna alergija?
Najpomembnejši korak zdravljenja je izogibanje sprožilcu kontaktne alergije. Ko je alergena snov ugotovljena, se je treba izogibati vsem izdelkom, ki to snov vsebujejo. Zdravljenje je namenjeno odpravljanju simptomov in podpiranju procesa zdravljenja.
- Izogibanje alergenom: Najpomembnejši ukrep je izogibanje stiku s sprožilnim alergenom. To lahko pomeni, da se je treba snovi v celoti izogibati. Stik lahko preprečite tudi z uporabo zaščitnih rokavic ali ustreznih oblačil.
- Zunanje zdravljenje: Uporaba lokalnih krem, losjonov ali mazil s protivnetnimi snovmi.
- Sistemsko zdravljenje: V primeru hudih simptomov lahko jemanje protivnetnih sredstev pomiri kožo.
- Izogibanje dražljajem: Koža ne sme biti obremenjena z drugimi dražljaji. Dišave ali alkohol kot konzervansi. Lahko upočasnijo celjenje.
- Alergijska imunoterapija: V nekaterih primerih lahko pride v poštev alergijska imunoterapija (hiposenzibilizacija). Cilj te metode je desenzibilizacija imunskega sistema telesa na alergijsko snov. Ta terapija se običajno uporablja v hudih ali kroničnih primerih in zahteva spremljanje s strani alergologa.
Katera zdravila pomagajo pri alergiji na stike?
Pri zdravljenju kontaktne alergije se lahko za lajšanje simptomov uporabljajo različna zdravila. Konkretno zdravljenje je zelo individualno, odvisno od resnosti bolezni in osebnega trpljenja. Pomembna zdravila za kontaktno alergijo so:
- Antihistaminiki: Antihistaminiki se pogosto uporabljajo za zmanjšanje srbenja, rdečice in otekline pri kontaktni alergiji. Blokirajo delovanje histamina, ki se sprošča med alergijsko reakcijo. Antihistaminiki so lahko na voljo v obliki tablet, kapsul ali lokalnih krem.
- Kortikosteroidi: Kortikosteroidi v obliki mazil, krem ali losjonov se uporabljajo za zmanjšanje vnetja, rdečice in srbenja pri kontaktnih alergijah. Imajo protivnetni učinek in lahko hitro pomagajo pri lajšanju simptomov.
Protivnetna zdravila: Včasih nesteroidna protivnetna zdravila, kot sta ibuprofen ali naproksen. Lahko jih jemljemo peroralno in pomagajo zmanjšati vnetje in bolečino pri kontaktnih alergijah.
- Zaviralci kalcineurina: Ta zdravila zmanjšujejo aktivnost imunskega sistema v koži. S tem zavirajo vnetje in znatno zmanjšajo nelagodje.
Ta zdravila proti kontaktni alergiji lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato jih je treba jemati le po posvetu z zdravnikom. Zdravnik ali dermatolog lahko predpiše ustrezno zdravilo glede na resnost simptomov, prizadeto področje telesa in druge individualne dejavnike.
Kaj hitro pomaga pri kontaktni alergiji na obrazu?
Kontaktna alergija na obrazu je ena najhujših oblik za prizadete, saj simptomov ni mogoče prikriti z oblačili. Vzrok so običajno alergeni v kozmetičnih izdelkih, bodisi za čiščenje, nego ali ličenje. Vnetih predelov ne smemo prekrivati z ličili, da ne bi zavlekli procesa zdravljenja. Za čiščenje ne smemo uporabljati mila, temveč lahke tonike za obraz ali domača sredstva, ki vsebujejo tanine. Za nadaljnjo nego se uporabljajo blage kreme za občutljivo kožo.
Kaj lahko storim, če imam kontaktno alergijo na detergente?
Pri izdelkih, ki vsebujejo dišave ali parfume, se pogosto pojavi kontaktna alergija na detergente. Aktivne pralne snovi, tako imenovane površinsko aktivne snovi, veljajo za neškodljive za alergike. Z uporabo hipoalergenskih pralnih sredstev za občutljivo kožo lahko zmanjšate draženje kože. Dodatni ukrepi so:
- Ustrezno odmerjanje bo zmanjšalo ostanke detergentov.
- Če ima pralni stroj program za dodatno izpiranje, ga lahko uporabite. S tem boste odstranili vse preostale ostanke pralnih sredstev.
- Pomaga lahko tudi uporaba alternativnih detergentov, kot so milni oreščki ali bršljan. Ti naravni izdelki se dodajo v pralni cikel v majhni vrečki.
- Pri neposrednem stiku z detergentom pomagajo rokavice, da se izognete kontaktni alergiji na rokah.
Kaj pomaga proti srbenju pri kontaktni alergiji?
Da bi se izognili nadaljnjemu draženju kože, je zdravljenje srbečice še posebej pomembno. Preizkušeno zdravilo je [čarovnica]() v obliki izvlečka ali vodnega ekstrakta. Rastlina se imenuje tudi čarovnica in vsebuje protivnetne in adstringentne lastnosti. Aktivne sestavine krčijo kožo in krvne žile. S tem ublažijo srbenje in hkrati podpirajo celjenje.
Katera domača sredstva pomagajo pri alergiji na stik?
Če imate kontaktno alergijo, lahko z nekaterimi domačimi sredstvi ublažite simptome. Ta vključujejo:
- Hladilni obkladki: Hladni in vlažni obkladki na prizadeto kožo lahko začasno ublažijo srbenje in vnetje. Tkanina ne sme biti prehladna, da ne bi dodatno razdražila kože.
- Kopel iz ovsenih kosmičev: Ovseni kosmiči vsebujejo snovi, ki lahko blagodejno vplivajo na kožo. Zato se bolniki približno 15 minut kopajo v topli kopeli s skodelico ovsenih kosmičev. Te je najbolje obesiti ali položiti v majhno vrečko v vodo.
- Aloe vera: nanašanje gela aloe vere na prizadeto kožo lahko deluje pomirjujoče in protivnetno. Uporabljati je treba le čisti gel aloe vere, da bi se izognili dražečim snovem.
- Naravna olja: Nekatera naravna olja, kot so kokosovo, mandljevo ali jojobino olje, imajo lahko vlažilni učinek in pomirijo kožo. Olje nežno vmasirajte na prizadeto steljo.
- Kamilični čaj: Kamilični čaj ima protivnetne in pomirjujoče lastnosti. Močan poparek kamiličnega čaja se uporablja kot obkladek, ko se ohladi. Hladilni učinek lahko hkrati dosežemo tudi tako, da ga za kratek čas shranimo v hladilniku.
Ta domača sredstva morda niso primerna za vsako osebo ali vsako vrsto kontaktne alergije. Rastline vsebujejo aktivne sestavine, ki lahko prav tako sprožijo alergije. Če simptomi vztrajajo, se poslabšajo ali širijo, se je treba posvetovati z zdravnikom ali dermatologom.
Ali lahko moj pes dobi kontaktno alergijo?
Kontaktna alergija se lahko pojavi tudi pri psih. V tem primeru pes razvije alergijsko reakcijo na določeno snov ali snov, s katero pride v stik. To reakcijo lahko sprožijo določene rastline, kemikalije, čistila, materiali ali druge snovi v stiku. Simptomi kontaktne alergije pri psih lahko vključujejo kožne izpuščaje, rdečico, srbenje, otekanje ali izpadanje dlake na prizadetih mestih. Primeri kontaktne alergije pri psih vključujejo kožno reakcijo na zunanje uporabljena zdravila proti klopom ali dotik v bršljanu. Veterinar lahko postavi natančno diagnozo in uvede ustrezno zdravljenje. Poleg tega lahko zdravljenje pri psih podprete tudi z domačimi sredstvi.